Teknoloji Haberleri

İntel yeni bir sürece mi girecek ?

Intel 12.000 civarı insanı işten çıkartıp yeni bir sürece imza attıklarını önceki zamanlardan biliyorduk. Firma bu arada”veri merkezi, nesnelerin interneti, bellek ve bağlantı işi, 2-in-1, oyun ve oyun gateway’leri gibi büyüyen segmentlere” gibi işlere yatırım yapıp o işlere odaklanacağını söyledi.

Firmanın düzenlediği açıklamada iste hiçbir ürün grubunun açıklamada bahsedilmemesi ise olay konusu olmuştu. Intel’in telefon üzerine neden hiç bahsetmediği, gelecekteki Atom işlemci projelerinin kapatılması ortaya bu günlerde çıktı.

Intel Atom işlemci projelerinin kapatılmasıyla gelecekteki Broxton ve SoFIA Atom işlemcilerini de beraberinde suya attı. İki seneye yakın bir zaman önce bildirilen, Rockchip ve Spreadtrum ortaklığı ile gidişatında giden SoFIA progarmı ise giriş seviye telefonlar için ortalama maliyetli işlemciler üretmeyi hedef haline getirmişti. Broxton ise Intel’in geliştirdiği mobil işlemci olarak sayılacak ve 14nm atom çekirdeği ile çalışacak(tı).

Bu olaylar nedeni ile gelecekteki telefonlarda Intel’e rastlayamayacağız. Apollo Lake, Pentium ve Celecron işlemcilerde kendisini gösterecek  ama Atom markalı SoC’lerin gideceğini ise kabul etmek gerek. Core i ve Core m serisi üretmeye devam edilecek tabi kii bu nedenle tabletlerde Intel ismini göreceğiz. Firma şimdi Qualcomm’un başkoltukta oturduğu 5G pazarında kendini geliştirip gelecekteki telefonların 5G modemlerini üretmeyi amaçlıyor.

Etiketler

Mustafa Umut Güven

Bir Punisher hayranı tarihe ilgisi olan teknolojiyi seven adam gibi ben!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı