Teknoloji Haberleri

İki Yolcu Uçağı Havada Birbirleri İle Çarpışıyordu!

Neos ve Etiyopya Havayollarına Ait İki Yolcu Jeti Havada Çarpışıyordu!

  İtalya merkezli Neos Havayolları ve Etiyopya Havayolları’na ait iki adet Boeing tipli yolcu uçaklarının; Kenya hava sahasında, havada çarpışmaktan son anda kurtuldukları iddia edildi.

Etiyopya Havayolları ve İtalyan merkezli Neos Havayollarına ait iki Boeing tipli yolcu uçağı; iddialara göre Kenya hava sahasında, yetkililerin sorumsuzlulukları nedeni ile birbirleri ile çarpışıyordu. Yapılan açıklamaların ardından Etiyopya Havayolları’na ait ET-858 sefer sayılı uçağın pilotu, son anda yaptığı bir manevra sayesinde irtifa kazanarak kazayı önlediği belirtildi.

  Yetkililer Birbirlerini Suçladı!

Kenyalı yetkililer, Etiyopya’nın ana havalimanı olan Addis Ababa‘da çalışan hava trafik kontrolörlerinin grevde olduklarını ve olası kazanın yaşandığı yerin Etiyopya hava sahası içerisinde olduğunu belirtti.

Etiyopyalı yetkililer ise, suçlamaları reddedip; “Kenya Hava Trafik Kontrolörleri Örgütü tarafından yapılan dayanaksız ve yanlış açıklamayı kesinlikle reddediyoruz. Addis Ababa’daki Bölgesel Kontrol Merkezimiz, Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü Ek 1 hükümlerine uygun olarak yeterli sayıda iyi eğitimli, yüksek yetenekli eğitmenler ve uzmanlar tarafından gerekli derecelendirmeler ve değerlendirmelerle yapılarak yönetilmektedir.” açıklamasını yaptı.

Konu ile ilgili kazadan son anda sıyrılan ET-858 sefer sayılı uçağın pilotu; “Uçaklar Kenya hava sahasındaydı. Bu sebeple uçakları yönlendirmek Kenyalı hava trafik kontrolörlerinin sorumluluğundaydı.” açıklamasında bulundu.

Olası bir kazanın son anda bir pilot tarafından engellenmesi iki ülkenin de tek tesellisi oldu. Öte yandan ise yapılan soruşturma işlemleri hala sürüyor.

Etiketler

Selim Ak

Genel Yayın Yönetmeni - İletişim: selim@tekneloji.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı