Rehber

İcatlar ve Mucitler Hakkında 10 İlginç Bilgi

1-) Rihter ölçeğini bilirsiniz depremlerin şiddetini bilen şu garip alet.İşte rihter ölçeğinin mucidi Charles Rihter bir nüdisttir.

Nudistlik yani nudizm nedir ? Viki amcamıza sorduk : Nudizm veya Naturizm, kişilerin vücutlarını utanmadan rahatlıkla sosyal olarak çıplak bir şekilde bir arada ve doğa ile bütünleşmiş olarak bulunabilmeleri halidir (Vikipedi)

1-) Vazelin evet bu icadı duyunca insanın aklına türlü türlü şeyler geliyor ancak bizim değineceğimiz husus Vazelinin mucidi olan Robert Chesebrough, kremin iyileştirici etkisi olduğuna inandığı için her gün bir kaşık dolusu krem yiyordu.Sindirimi kolaylaştırdığını düşünüyordu galiba 😀

3-) Alman lider Adolf Hitler Ford otomobil markasının mucidi Henry Ford’a karşı olan hayranlığı sebebiyle masasının arkasında hep Henry Ford’un portresini bulundururmuş.

4-) Şu meşhur kırmızı renkte olan vanayı hepimiz biliriz.İsmi genel olarak itfaiye vanası olarak geçer.Bu vananın kimin icat ettiği bilinemiyor çünkü patenti bir yangında kül olmuş.

5-) Şuan teknolojinin günümüzdeki halini şekillendirmeye başlayan büyük isimlerden Walt Disney, Bill Gates, Mark Zuckerberg, Henry Ford, Thomas Edison ve Steve Jobs… gibi isimlerin üniversite diploması bulunmamaktadır.

 

 

 6-) Tetranitratoksikarbon molekülü 2012 yılında 10 yaşındaki Abd’li Clara Lazen sınıfta molekül inşa oyuncağıyla oynarken büyük bir buluşa imza attı.Tetranitratoksikarbon adındaki molekül nitrogliserinden daha patlayıcı olma özelliğine sahip.(Elin insanı yanlışlıkla molekül buluyor bizdeki nesil abi şu oyunun hilesi varmı diye soruyor)

7-) Şuan herkesin başına illet olan borcunu ödemekte zorlandığımız Kredi Kartı bir adamın lokantada yemek yedikten sonra cüzdanını evde unuttuğu için hesabı ödeyemediği üzere icat edilmiştir.

8 -) Cep telefonuyla ilk görüşmeyi yapan kişi Motorola şirketinin kurucusu Martin Cooper tarfından 1973 yılında yapılmıştır.

9-) Telecaster ve stratocaster modellerinin, ya da ilk bas gitarın, mucidi Leo Fender, gitar çalmayı bilmiyordu.

10-) Doğrusal akımcı Edison, Tesla’yı gözden düşürüp icatlarını baltalamak için elinden geleni ardına koymamıştır. Hatta 1903 yılında o kadar ileri gitmiştir ki; ”alternatif akımın tehlikelerini göstermek amacıyla”bir fili elektrik vererek öldürmüştür.

 

Etiketler

Şevket Narin

Geleceği düşünür, planlar ve hayata geçiririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı