Rehber

Hosting Nedir Alırken Nelere Dikkat edilmeli ?

Hosting nedir ? Bu soru aslında o kadar detaya inerki sabahtan akşama kadar enine boyuna bu soruyu konuşabiliriz..Ama öyle uzun uzun değil anlayacağınız şekilde önemli noktalara değinerek anlatacağım.Öncelikle nedir kısmını öz bilgilerle anlatayım.Daha sonra hosting alırken nelere dikkat edeceksiniz bu konularada değineceğiz.

Hosting Nedir ?

Türkçe kelime karşılığı barındırma demektir.Genellikle internet üzerinde kimileri hobi,kazanç sağlama amaçlarıyla internet sitesi açarlar,kimileride firmasına ait bir internet sitesi açar.Yani sonuç olarak bir site açıyorlar.Yahu bu siteler açıl dediğimizde açılmıyor ki değil mi? 🙂 Aslına bakarsanız insanlar hosting kavramıyla tam bu noktada karşılaşıyorlar.İnternet sitesi açmak isteyen her vatandaşımıza gerekli olan ilk şey hosting‘dir.Sitelerinizin internet tarayıcıları üzerinde yayınlanabilmesi için sunucularda barınması gerekir.Sunucu olarak belirttiğimiz kavram elektronik bir cihazdır.Şekil olarak playstation kasası tarzında modelleri olmakla beraber çoğunlukla bilgisayar kasasına benzer modellerden oluşmaktadır.Sunucular güçlü internet altyapısına bağlı ve kurulu olan işletim sistemleriyle genellikle linux veya windows olur.Ayrıca bir sunucu üzerinde binlerce hosting bulunabilir yani paylaşımlı sunuculardır.Konumuz hosting fazla saptırmasak iyi olur.

İnternet sitesi açmak isteyen kişiler başlangıç olarak hosting almalıdırlar diye belirtmiştik.Bu hostingle ne yapacağız biz diyenlerinizde var eminim 🙂 Tabii ki süs değil hosting üzerinde sitenizi kurabilmeniz için gerekli olan yazılımları yükleyeceksiniz.Hosting herhangi bir panele bağlıdır ve bu panel üzerinden bir çok işlem gerçekleştirebilirsiniz.Kurulacak olan sitenizinde veritabanıda hosting panelinize bağlı olan veritabanı bölümünde yer almaktadır.

Hosting Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Hosting alırken dikkat edilecek bir çok husus bulunuyor.Bunların en başında güvenilir bir firma geliyor.Güvenilir bir firmadan kasıt müşterilerine olan ilgisi ve verdiği değer.Sunduğu hizmetlerin arkasında ne kadar duruyor veya sorunlarda yardımcı oluyorlar mı ? bunlar çok önemli faktörler.Tabii bu saydıklarımız firmanın sağlam olmasıyla ve kaliteli hizmet sunmasıyla ilgili.Alacağınız hosting hizmetininde dikkat edilmesi gereken önemli hususları var bunları maddeler halinde aşağıda belirteceğim.

  • Hızlı hosting
  • Güvenilir hosting (hack saldırıları vb..)
  • Uptime süresi %99 ve üstü hosting (30 gün boyunca geçen sürenin %99 u kadar aktif erişim sıkıntısı olmayan)
  • Global tanınmış bir kontrol paneline sahip hosting (kesinlikle Cpanel)
  • Disk kapasitesi (sınırsız disk olarak satılan hostinglere inanmayınız)
  • Trafik kapasitesi (trafik sitenizdeki ziyaretçi yoğunluğuna göre hızlı veya yavaş artabilmektedir)
  • Hızlı veri alışverişi yapabilen
  • Yüksek cpu limiti
  • Herhangi bir sistem limitlemesi bulunmayan
  • Haftalık yedekleme hizmeti veren

Yukarıdaki önerilerimi dikkate alarak bir hosting almanızı tercih ediyorum.Hergün yüzlerce kişinin hosting piyasasında dolandırıldığını belirtmekte fayda var diye düşünüyorum.Dikkatli olun dolandırıcılara fırsat vermeyin.

 

Etiketler

Şevket Narin

Geleceği düşünür, planlar ve hayata geçiririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı
Kapalı