E-Ticaretİş FikirleriKişisel GelişimRehber

Home Office Nedir? Avantajları, Dezavantajları ve Tüm Detayları

Home Office, günümüz şartlarında çoğu şirkette özellikle yazılım sektöründe en çok tercih edilen ofis çeşidi arasındadır. Şirketler açısından home office , çalışan maliyetini düşürmek ve verimliliği yükseltmek, kendi işine sahip olan kişiler açısından ise rahat, ofis karmaşasından uzak, dışarıda bir sahil kenarında bile işini yapabileceği bir ortam sağladığından tercih sebebi oluyor.

Home Office Nedir ?

Homeoffice, evlerinde belli bir alan, oda veya köşe de işlerini devam ettirdiğiniz alandır. Home office aynı zamanda belli bir alan dışındaki çalışma ortamını da ifade eder. Home ofis kullanıcılarının çoğu kendi işlerini yapıyor olsalar da bazı şirketler,  ofis ortamındaki yiyecek, ulaşım, kişisel ihtiyaçlar veya ofis kirası gibi durumları karşılamak yerine elemanlarını home ofis çalışmaya teşvik ediyor. Böylelikle personelin disiplinli çalışması ile verimliliği artıyor ve şirket giderleri bir nebze azalıyor.

Eğer siz de home ofis çalışmayı düşünüyorsanız ve bu konuda kafanızda bazı soru işaretleri varsa bu yazımızda karşılaşabileceğiniz olumsuzlukları ve home ofis çalışmanın faydalarını konu edineceğiz.

Home Office Çalışmanın Avantajları

Tam zamanlı bir işte çalışırken mutsuz olduğunuz yanlar home office çalışma şeklinde olmadığından kendinizi daha özgür hissedeceksiniz.

Sabahın köründe kalkmak zorunda kalmayacaksınız.

Örneğin mesai saatiniz sabah 08.00`da başlıyor ise siz kahvaltı yapmak ve kişisel bakımınızı yapmak için en geç 06.00`da kalkmanız gerekecek. Kimi zaman uyanamayacak, otobüsü kaçıracak. Kişisel aracınız yok ise taksi ile gitmek zorunda kalacaksınız. Home office çalışma stilinde 8 i 1 geçe evinizde yatıyor olduğundan, ofisinizde manalı manalı bakacak arkadaşlarınız ve patronunuz olmayacak. Dolayısıyla göz hapsinde tutulmayacaksınız.

Planlı bir düzen ile sabah 08.00 sularında kalkıp, acele atıştırmalıklar yerine, aileniz ile sağlıklı bir kahvaltı hazırlayıp güzel sabah kahvaltılarına merhaba diyeceksiniz. Ardından bir bardak Türk kahvesi ve rahat eşofmanlarınız ile güne başlayacaksınız. Trafik sizi yormayacak. Otobüsü kaçırmayacaksınız. Çünkü ofisiniz yatağınıza bir oda mesafesinde olacak.

Bu hesaba bakılırsa sabah kalkış hazırlanış ve işe gidiş süreci 1 buçuk saat, dönüş süreci de 1 saat üzerinden hesaplar isek günlük yaklaşık 3 saat vakit size kalacak demektir.

Kurumsal İşleri Halletme, Çocuğunuzun Müsameresine Gitmekte veya Hastalık Durumlarında İzin Almak Durumunda Kalmayacaksınız

Banka, hastane, çeşitli devlet kurumları sabah 08.00 akşam 17.00 çalıştıklarından dolayı çoğu kişi kurumsal işleri halledemiyor. Ancak home office düzeninde işlerinizi aksatmadığınız sürece istediğiniz vakitte dışarı çıkabilirsiniz. Bir yere gidebilmek için birilerine hesap vermek zorunda değilsiniz.

İşyerinize Yakın Bir Yerde Yaşamak Zorunda Değilsiniz

Evinizi iş yerinin konumuna göre ayarlamak zorunda kalmadığınızdan, normalde günlük yaşanacak olan trafik sorunu olmadığından şehir merkezinde bile yaşayabilirsiniz. Evinizin bir bölümünü hayalinizdeki ofis olarak dizayn edebilirsiniz.

İşyeri İçin Ek Kira Gideri Vermeyeceksiniz

İşyerinin elektrik,su, kira, doğalgaz giderlerinden ve iş yerinde bulunması gereken diğer araç ve gereçlerinden tasarruf sağlayacaksınız.

Nemrut, Dedikoducu, Stresli, Gürültülü İş Ortamından Uzak Kendi Doğal Yaşamınızda İş Yapabileceksiniz.

 

Dikkatinizi dağıtan, size sürekli bir şeyler yapmanızı söyleyen, iletişim kurmak zorunda olduğunuz kişiler olmadığından, ve sürekli kendinizi dinlediğinizden daha yaratıcı fikirler ortaya çıkarabileceksiniz. Ayrıca kaos ortamından susmayan telefonlardan uzak olduğunuzdan, eğer düzenli ve planlı bir kişi olursanız işinizi daha çok sevecek, verimli olacağınızdan eminim.

İstediğiniz Saatte İstirahat Edebilirsiniz

 

Günümüzde çoğu şirket belirli mesai saatleri arasında, tahminen yarım saat veya 1 saat yemek molası veriyor. 1 saat içinde sizden yemek yemeniz, kişisel ihtiyaçlarınızı karşılamanız isteniyor. 1 saat dışındaki saatlerde dinlenme molası gibi bir vakit olmadığından ortalama 8 saat dinlenmeden çalışıyorsunuz.Bu çalışma şekli de sizin psikolojinizi ve hayata bakış açınızı olumsuz yönde etkiliyor. Home office çalışırken müşterileriniz ve gelen mailleri aksatmadığınız müddetçe, eşiniz, çocuğunuz ve arkadaşlarınızla etkili zaman geçirebilir. Sosyalleşebilirsiniz. Akşamına yetiştirmeniz gereken bir projeyi yetiştirip sabahına teslim edebilirsiniz. Bir nevi mesaiye kalır gibi oluyor ama gönüllü bir şekilde kalıyorsunuz.

İstediğiniz Zaman Seyahat Edebilirsiniz

İnternet ve bilgisayara rahatça ulaşabildiğiniz her mekanda işinizi yapabilirsiniz. Bu yüzden güzel bir tatil planı için yıllık izin zamanını beklemek zorunda kalmaksızın yola çıkabilirsiniz.

Gün İçinde Yaptığınız Hataları Düzeltebilirsiniz.

 

Gün içinde yaptığınız hatalar evde aklınıza geliyorsa, işe geri dönüp yapmak yerine evde düzeltebilirsiniz.

Çocukta Yaparım Kariyer de Demek Daha Kolaydır

Zamanın bir çok vaktini evinizde geçirdiğinizden, çocuğunuzla ilgilenmeniz daha kolay olacaktır. Böylelikle çocuğunuz ilgisiz kalmayacak hemde işinizi idame ettireceksiniz.

Kişisel Gelişim ve Spor açısından Kendinizi Geliştirebilirsiniz

Örneğin düzenli kitap okuyup, kelime haznenizi geliştirebilir, yeni bir dil öğrenebilir. Her sabah, spor yapmaya vakit ayırabilirsiniz.

 

Home Office Çalışmanın Dezavantajları

Düzenli ve Planlı Olamamak

Home office çalışmanın dezavantajları aslında avantajların içinde saklı. Çünkü plansız ve düzensiz yaşadığınız hayat sizi başarısız kılar. Home office çalışmanın 1. kuralı düzenli, planlı olmak ve tembel(bazılarının tabiriyle üşengeç) olmamaktır.

Düzenli Bir Gelire Sahip Olamamak

Belirli saatler içerisinde çalıştığınız bir işte, aslında sattığınız özgürlüğünüze para verilmiş oluyor. Çünkü iş yerinde saatlerce emek ve zaman harcıyorsunuz, bunun sonucunda belirli bir miktar para alıyorsunuz. Home office de belirli bir şirkete bağlı değil ve ortak değilseniz, kendi işinize sahipseniz, her ay “Bu ay sonunda ne kadar gelirim olacak?” stresi ile baş başa kalabilirsiniz. Taksitli alışverişler yaparken, kafanızda “Bu eşyayı 6 taksit ile nasıl öderim?” gibi soru işaretleri aklınıza gelebilir.

Belirli Bir Yemek Düzeni Sağlayamamak

 

Sabah biraz daha uyumak için kahvaltı yapmamak, veya akşam yemek yapmaya üşenilmesi sebebiyle marketten dondurulmuş, sağlıksız besinlerle beslenmek.

Eve İş Getirmek, Evinizin Aynı Zamanda İş Ortamı Olması

Woman sitting floor in lounge room, using laptop

Eviniz aynı zamanda iş ortamınız olduğundan, herhangi bir misafir gelmesi durumunda işinize devam edemeyebilirsiniz.

Ya da her vakitte evde olduğunuzdan bütün ev işleri, alışveriş, faturalar gibi sorumluluklar size ait olacaktır.

Evde olduğunuzda sevdikleriniz, iş yetiştirmeye çalıştığınız bir durumda sizden ilgi bekleyebilir, bunun sonucunda İşi daha sonra yaparım diyerek işinizi erteleyebilirsiniz.

Nerede Çalışıyorsunuz? Sorusuna Evde Diye Cevap Vermek

Biri size “Nerede çalışıyorsun?” diye sorduğunda. Ben “Evde çalışıyorum” dediğinizde karşınızdaki kişi sanki sizi işsizmişsiniz gibi kabul ederek size iş bulmaya çalışabilir. Evden çalışmak kulağa kötü gelebilir.

Ayrıca kurumsal müşteri kitleniz için, götüreceğiniz bir şirketiniz olmayışı, toplantı odası olmaması bir dezavantajdır.

Yanlış Yerde Yanlış Zamanda Çalan Müşteri Telefonları

Müsait olmadığınız bir vakitte, örneğin uyuduğunuzda hörüldeyen telefonunuzu açtığınızda, karşınızdaki müşteriniz sizin yeni uykudan uyandığınızı düşünebilir.  Buda sizin imajınızı zedeleyebilir.

Rahat Ortam Konsantrasyon Eksikliği Doğurabilir

Bir yandan işinizi yaparken, yanınızda çalışan televizyon, telefon veya sosyal medya işinizi aksatmaya ve ertelemeye yol açar. Bu da sizi başarısızlığa götürebilir.

Dertleşebileceğin Bir Çalışma Arkadaşın Olmaz

Bir ofis yaptığın işi ve şirketi benimsemeyi sağlayan bir araçtır. Ofiste evdeki rahatlığı bulamazsın. Ancak aynı iş için koşturan bir ekip vardır. Yeri gelir goy goy edersin veya sorunları dinlersin. Ancak home ofis çalışırken bağımsız tek başına bir şirketsin. Bu yüzden yalnızsın. Bu yüzden home office çalışanları zamanı verimli kullanmazlar ise asosyal olabilirler.

Uyku Düzeni Bozulabilir

Normal iş şartlarında işten gelip yemek yiyip, az biraz TV izleyip uyumak esastır. Ancak home office çalışma stilinde her an bir ticket veya mail gelebilir. Bu yüzden gece de çalışmak zorunda kalabilir, iş yetiştirmek zorunda kalabilirsin. Plansız yaşadığın bir hayat seni başarısızlığa sürükler.

Home Office Çalışmak İsteyen Bir İnsanın Sahip Olması Gereken Özellikler

  • Aynı ofiste çalışıyormuş gibi disiplinli bir şekilde çalışmak
  • Yeme alışkanlıklarını kontrol altına almak
  • Günü ev ve iş olarak saatlere bölmek
  • Yapılması gereken hiç bir görevi ertelememek.
  • İradeli ve çalışkan bir yapıya sahip olmak

 

Etiketler

Seda Pilav

Bir insan.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı