Yaşananlar

Hobbitlerin Tarihi 700 Bin Yıllık Olabilir

Dünya, Hobbitleri belki de J.R.R. Tolkien’in kurgulamış olduğu filmlerden tanıdı. Minyon yapıda olmalarına rağmen başarılarını ve yaptıklarını soluksuz izlemişsinizdir. Aslında hobbitlerin gerçekte de var olduğu bir tür olduğunu biliyor muydunuz peki?

Yanlış duymadınız, Hobbitler aslında J.R.R. Tolkien’in kurgulamış olduğu Orta Dünya evrenindeki bir ırktan ibaret değil. Aksine Dünyanın en ilkel insan türleri arasında yer alıyor bu tür insanlar ve boyları ise ortalama 1 metre uzunluğunda.

2004 yılında Endonezya’nın Flores adasında, günümüzden yaklaşık olarak 12 bin yıl önce yaşamış bir ırk olduğu keşfedilmişti. Daha sonralarında ise bu tarihin 50 ila 60 bin yıl olabileceği de öne sürülmüştü.

Son yapılan araştırmalardaki bulgulara göre Flores adasının Mata Menge, bölgesinde yapılan araştırmalarda günümüzden 700 bin yıl önce yaşamış olan insan fosillerine rastlandı. Bu fosillerin bazı yönlerinin Hobbit ırkına benzerliği ise bilim insanlarına, acaba bu insanlar Hobbit ırkının atası olabilir mi sorusunu sordurtuyor. Yapılan kazı çalışmalarında bölgede bulunan bazı taş aletlerin ise 700 bin yıldan daha eski olması kafaları iyice karıştırmışa benziyor.

Etiketler

Yunus Emre Gündoğdu

Meraklı, uzay hayranı, teknoloji takipçisi, haritacı, sürekli farklı arayışları olan biri :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı