Donanım

HDMI 2.1, 10K ve Dinamik HDR Desteği İle Geliyor

Ocak ayında HDMI Forumu, HDMI 2.1 olarak adlandırılan HDMI konektörüne ilişkin yeni özelliklerini açıkladı. Şu an, bu HDMI özellikleri tüm HDMI 2.0 alıcıları tarafından kullanılabilir.

HDMI 2.1’in odak noktası yüksek video bant genişliği üzerindedir,  uyumlu yeni bir ultra yüksek hızlı HDMI kablosuyla saniyede 48 GB destekler. Yüksek video çözünürlük için daha hızlı yenileme hızlarını da destekliyor – 8K için 60 Hz ve 4K için 120 Hz. Standart, Dinamik HDR’yi ve ticari ve özel kullanım için 10K‘a kadar çözünürlükleri de destekliyor.

HDMI spesifikasyonunun bu yeni versiyonu, oyuncuların takdir edebileceği gelişmiş yenileme oranını da getiriyor. VRR veya Değişken Yenileme Oranı, Hızlı Çerçeve Aktarımı (QFT) gecikmeyi azaltırken pürüzsüz oyun için gecikmeyi azaltır veya bazı durumlarda ortadan kaldırır. Hızlı Ortam Değiştirme veya KYS, ortam değiştirirken boş ekran bekleme süresini azaltır. HDMI 2.1, otomatik olarak en düşük görüntüleme deneyimi için ideal gecikmeyi ayarlayan Otomatik Düşük Gecikme Modu (ALLM) içerir.

HDMI yükseltmesinin ne anlama geldiğinden emin değilseniz, HDMI forumunda sağlanan bu kullanışlı çizelge bilginizi daha net hale getirir. Özellikler yükseltildiğinde, yeni özelliklerin farklı özelliklere olan desteğinin nasıl arttığını açıkça görebilirsiniz.

HDMI : https://www.hdmi.org/download/hdmi_2_1/HDMI2.1PressRelease_EN.pdf

 

Etiketler

Yusuf Kamil Genç

Teknoloji ve yenilikleri takip eden ayrıca bir çok web projesi bulunan webmaster.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı
Kapalı