Tekneloji.net, teknoloji haberleri, mobil haberler, oyun İncelemeleri ve ürün incelemeleri kapsamında bilgilerin yer aldığı samimi teknoloji portalı'dır.

Hayatınızı Verimli Geçirmenizi Sağlayacak Öneriler ve Mobil Uygulamalar

Hiç şüphesiz en değerli şeydir zaman. Anı nasıl yaşadığımız, kiminle yaşadığımız ve neler yaptığımız çok önemlidir. Teknolojinin hızına yetişilemeyecek derecede gelişmesi ve büyümesi zamanımızı verimli kullanmamızı sağlayacak en önemli unsur. Düşünsenize 2000 yılı öncesini.. Telefon ve bilgisayar teknolojileri günümüzde olduğu kadar gelişmemişti. Mektup gönderirsin kaç hafta sonra ulaşacakta kaç hafta sonra cevap alacaksın. Fatura ödemek için sıraya gireceksin, saatlerce vakit harcayacaksın. Durup düşündüğümüz zaman vaktin önemli işlere ayrıldığını ama bir o kadarda vaktin boşa harcandığını görüyoruz. Şuanda öyle mi ? telefonuna gir faturanı öde, mesajını gönder, mailini gönder, dünyadaki insanlarla konuş. Her şey çok kolay değil mi ? 🙂 Zamanı tasarruflu kullanmamız nasılda mümkün hale gelmiş değil mi ?

Okurken sıkılmamanız için bu paragrafa geçeyim dedim. Bir sorunumuz var aslında. Zamanı daha verimli geçirmemiz gerekirken aksine daha fazla öldürüyoruz. Günlerin nasıl geçtiğini anlamıyoruz. Düzenli değiliz ve insanlık günden güne kendisini hiç ediyor. Nasıl mı ? Bu kadar pratikliği ayağımıza getiren teknoloji silahıyla !

Bu yazıyı hazırlarken birçok kişi ile görüştüm ve sıkıntılarını dinledim. E tabi kendi sıkıntılarımı dikkate alarak güzel bir derleme yaptım. Bu yazıyı hazırlama aşamasında, çevremdeki insanların kendi şikayetlerine şu sorular ile çözüm aradıklarını gözlemledim : zamanı nasıl etkili ve verimli kullanabilirim ?, zamanı verimli kullanmak için yapılması gerekenler nelerdir ?; özellikler öğrenciler, “ders çalışırken zamanı verimli kullanma yolları” gibi arayışlara giriyorlar.

Bu yazıda sizlere günü daha verimli geçirmenizi sağlayacak ipuçları vereceğim.

Zamanı verimli kullanmak günümüz için oldukça önemli bir mesele haline geldi. Size çok basit bir örnek vereyim. İnsanlarımız küçük yaşta telefon ve tablet gibi mobil cihazlara alıştırılıyor. Okul çağına gelincede bilgisayar başından kalkmıyor diye binbir türlü şikayetler geliyor. Hepimiz biliyoruz veya duyuyoruz; bir bilgisayar oyununda, 1 gününü duraksamadan bilgisayar başında geçiren insanları. Belki siz bile bu anı yaşamışsınızdır. Şahsen ben bir dönem oldukça bağımlıydım ve sürekli oyun oynuyordum. Ne kadar üzücü !

Genel olarak insanlığın sorunu tam olarak bu aslında. Düşünsenize facebook’a gireriz çıkmayız. İnstagrama gireriz çıkmayız. Twitter’a gireriz çıkmayız. Youtube’a gireriz çıkmayız. Tüm günümüzü bu sitelere adamışız sanki. Unutulan birşey var.

” Zaman öldürmek en büyük harcamadır”

Belki de bu yazdıklarım durup düşünmenizi sağlayacaktır. E zaten buraya vaktini verimli kullanmak istemeyen insan gelmez değil mi ? Haydi gelin zamanı verimli kullanmanızı sağlayacak mobil uygulamalara göz atalım.

Bu yazımızda bir öneri bir uygulama şeklinde ilerleyelim. Böylesi daha anlaşılır ve motive edici olacaktır.

24 Altını Değerlendirmeyi Bilin, Vaktiyle Uyuyun.

Her gün 24 Altınınız olduğunu unutmayın. Size ücretsiz verilen 24 Altınla neler yapabileceğinizi önceden planlayın. Herşeyden önce uykunuzu düzene sokun. Günde 6-7 saat uyuyun.Ne eksik ne fazla. Unutmadan ! vaktiyle yatmayı bilin. Gecenin bir saatinde uyumayın.

Uyku düzeninizi takip edebileceğiniz bazı uygulamalar mevcut. Aslında bunu akıllı bir saat veya akıllı bileklik yardımıyla yapmanız daha pratik olabilir.

Uyku Takibinizi Yapabileceğiniz Uygulamalar

Askesuar: Xiaomi Mi Band 2 incelemesi için ürünün üzerine tıklayabilirsiniz. Genellikle spor aktiviteleri için kullanılan bu saat uyku düzeni içinde özellikle tavsiye ediyorum. Tabi bu saatin Xiaomi Mi Band 3 sürümü çıkalı çok oldu, bu modelide tercih edebilirsiniz. Xiaomi’nin “Mi Fit” uygulaması uyku yönetimi konusunda oldukça başarılı.

Unutmayın !

Farkında mısınız ? bilmiyorum. Genel olarak insanlık gün geçtikçe unutmaya başladı. Bence bunun başlıca nedeni teknolojiyi kullanırken bir yandan eşzamanlı düşünme ve başkasının söylediklerini bilinçli bir şekilde algılayamamak. Kendimize çeki düzen vermeliyiz. Unuttuğumuz her iş bize çöp olmuş bir vakitten başka birşey kazandırmaz, tabi buna kazanç derseniz.. Önemli bir diğer konu ise unutkan olduğunuzu farkındaysanız aklınıza gelen şeyleri önem derecesine göre not alın. Zaman sizi değil siz zamanı yönetin. Bilinçli farkındalığı hissedin.

Planlı Programlı Olun; Aklınıza Geleni Not Olarak Bir Kenarda Tutun

Biz insanlar algoritmayı üreten varlıklarız, anlık olarak düşünürüz ve çoğu zaman aynı anda birden fazla işi yapmaya çalışırız. Günlük hayatta geçmiş yıllara kıyasla hızlandırılmış bir hayat yaşadığımızda söylenebilir. Yazımın başlarında insan hayatının kolaylaştığını söylemiştim. Kolaylaştı ama aynı zamanda hızlandıda. İletişim ağı oldukça güçlü ve 1 saat içerisinde onlarca kişi ile görüşmeniz ve onlarca kişi ile etkileşime geçmeniz mümkün.

Bu abimizi teknoloji ile ilişkilendirmeyeceğim ancak aynı anda kaç işle uğraştığını görün istedim. Verimli olmak istiyorsak aynı anda sadece bir işle uğraşmalıyız.

Vaktinizi planlayabileceğiniz, görevlerinizi not olarak kayıt edip zamanlayabileceğiniz muhteşem uygulamalar önereceğim. Dilediğinizi indirebilirsiniz. Önerdiğim uygulamaların bazıları iOS veya Android platformlarında bulunmuyor olabilir. Bu sebeple sadece uygulama adı paylaşacağım.

Not Tutabileceğiniz 4 Mobil Uygulama (iOS ve Android)

Her Daim Planlı ve Programlı Olun !

Ben kafama göre yaşarım demeyin. Planlı ve programlı olun. Hayatı kendi çapınızda koordineli yaşamanız sizin için fayda sağlayacaktır. Hayatı belirli düzende yaşamak sizi monoton yapmaz. Aksine hayatı dolu dolu yaşamanızı sağlar. Anı yaşarken ileriyi düşünün ve yapabileceklerinizi not alın. Not alırkende yukarıdaki uygulamalardan yararlanın.

Hayattan Beklentiniz Olsun

Hayatın ipini elinize alın. Geçip giden zamanda kendinize bir pozisyon belirleyin. Hayalleriniz, idealleriniz olsun.  Unutmayın ! “Hayaller hep önden gider ama her zaman gerçekler kazanır” Gerçekçi olun ve hayallerinizin peşinden koşmayı öğrenin.

Diğer İnsanların Vaktine Ortak Olmayın !

Her gününüzü, bir ömrünüzü daima verimli geçirmek istiyorsanız yapmanız gereken işler esnasında diğer insanların hayatlarına ortak olmayın. Ne demek istiyorum anladınız mı ? Sosyal medyadan kurtulun diyorum. İnstagram, Facebook, Whatsapp.. hepsini bir kenara bırakın. İnstagramda saatlerce insanların ne yaptıklarını takip ederek ne kazandığını sanıyorsun ? En değerli hazineni gün geçtikçe değerlendiriyorsun, farkında değilsin. İnstagrama günlük 30 dakika sınır koymaya çalışın.

İşinizin Aciliyet Durumuna Göre Planlama Yapın

Forest Uygulaması İle Telefonunuzdan Kurtulun !

Forest uygulaması, telefondan uzak kaliteli bir yaşam sürmenizi hedefliyor. Yapacağınız önemli bir iş varsa forest uygulamasını açıyorsunuz ve işinize odaklanıyorsunuz. Eğer telefonu elinize alırsanız ve uygulamadan çıkarsanız başarısız oluyorsunuz. Forest uygulaması siz telefona bakmıyorken arka planda ağaçlar yetiştirip ormanlar oluşturmanızı sağlıyor. Uygulamada oluşturduğunuz sanal ağaçlar boşa gidiyor sanmayın, uygulamayı fonlayanlar gerçek hayatta 340.000 adetten fazla ağaç dikildiğini belirtiyor. Dünyamız için güzel haber !

Hayatı verimli kullanmak kişinin kendisinde başlar. Ne yapacağınızı biliyorsanız ? yapacaklarınızı ertelemeden anında yapabiliyorsanız pek fazla zahmete gerek kalmıyor. Vaktinizin değerini bilin ve kendinize saygı gösterin. Çünkü geçen vakit geri gelmeyecek.

Arkadaşlarınla Paylaşabilirsin
Paylaşmak İçin Bağlantı
Önceki İçerik

Bu Siteye Bağlantınız Güvenli Değil Uyarısı Ne Anlama Geliyor ?

Sonraki İçerik

2017-2019 Bitcoin ve Altcoin Özeti / 2019 Boğa Piyasasına Hazır Olun !

Comments 1
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler