Giyilebilir Tekneloji

Hastalacağınızı size bildiren bir teknoloji geliştirildi!

O kadar hızlı ilerleyen bir teknoloji var ki hayretle izliyoruz.Akıllı telefonlar,akıllı tabletler derken bu gelişmelerle birlikte çıkan akıllı saat ile başlayan giyilebilir teknoloji ürünleri sağlık alanında kendini göstermeye başladı.

Sağlık alanında üretilen ürünlerden bazıları elektronik tansiyon aletleri,şeker ölçüm cihazları vb. gibi..İnsanlar bu gelişen teknolojiyle hastanelere gitmeden bazı işlerini oturduğu yerden gerçekleştirebiliyordu.

Araştırma ve geliştirme şirketi olan Xerox PARC sağlık alanında daha gelişmiş teknoloji sunmayı hedefliyor.İnsanlar önceden hasta olup olmayacaklarını bilemezler ve durum böyle olunca en yakın aile sağlık merkezinin kapısına dayanırlar.Bunu hepimiz yapıyoruz.Xerox PARC geliştirmekte olduğu sağlık çipleri ile insan hayatına yeni bir dönem sokacak gibi gözüküyor.Üstelik bu sağlık çipleri tüm görevleride üstleniyor.Tonsiyon ölçmek,şeker ölçmek,nabız ölçmek tüm hepsini küçük bir çiple yapabiliyorsunuz.Bu çip vücuda yarabandı gibi takılıyor ve kolay kullanımı var.Ayrıca bu çip hastalanmadan önce tespit yapacak ve gerekli yerleri bildirerek önlem alınmasını sağlayacak.

Sağlık çipi ilaçların vücuda enjekte edilmesindede rol oynuyor

Gündelik hayatta insanların hayatını kolaylaştırması yanısıra doktorlarada büyük bir yardımı var.Hastalarına yapıştırdıkları çipler sayesinde  hastada yaşanacak herhangi olumsuz durumda doktorun haberi olabilecek ve erken müdahale imkanı olacak.Doktorlar kalp ritmini,kalp atış hızını ve ekg sini anlık olarak uzaktan takip edebilecek.

Şeker hastaları içinde oldukça kolaylık sağlayacak olan ve henüz Xerox PARC tarafından geliştirilme aşamasında olan çipler insülün ihtiyacı duyulursa otomatik olarak insülün enjektesi yapacak.

Geliştirilen sağlık çipleri sayesinde kalp krizi ve beyin kanaması gibi durumlarında önüne geçilmesi bekleniyor.

Ürünün ne zaman çıkacağı konusunda net bilgi yok fakat Xerox PARC yakın gelecekte sağlık çiplerini bizimle buluşturacağa benziyor.

Etiketler

Şevket Narin

Geleceği düşünür, planlar ve hayata geçiririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı