DonanımTeknoloji Haberleri

GTX 1080 ve GTX 1070 Tanıtıldı

Merakla beklenen üst düzey ekran kartı NVIDIA GTX 1080 sonunda geldi. Heyecan verici bir görünümü  ve dudak uçuklatacak performansıyla yeni GTX 1080’in, Texas’taki etkinlikte NVIDIA CEO‘su olan
Jen-Hsun Huang‘un da katılımıyla tanıtımı gerçekleştirildi.

Nvidia-Pascal-GTX-1080-GTX-1070-GTX-1060-GPUs-WCCFtech

Bir önceki üst düzey kart olan Titan X‘den bile 2 kat hızlı olan bu karttaki özellikler grafik ve FPS’de yeni bir çağ başlatıyor. Yeni nesil olan G5X yani uzun adıyla GDDR5X teknolojisini kullanan ve 16nm ile üretilen ilk ekran kartı olma özelliğini taşıyan bu karta “Yeni Kral” da deniyor. Barındırdığı muhteşem özellikleri ile  Huang’un da dediği gibi “sorumsuz” bir performans sağlıyor. Micron un sağladığı 8GB devasa kapasite ve bahsettiğimiz G5X teknolojisi ile 4K oyun segmentinde şüphesiz lider olacağını da söyleyebiliriz. En iyi GPU olarak adlandırılan Pascal’ın da bu kartta yerini aldığını da belirtmiş olalım. Huang’a göre 9 TFLOP işlem gücüne sahip bu kartın geliştirilmesi için harcanan parayla Mars’a gidilebilirdi.

GTX-1080-performans tekneloji.net
Peki Yeni Kral’ın Güç Tüketimi Nasıl Olacak?

Bu kadar ileri seviye bir ekran kartının güç tüketiminin az olmasını bekleyemeyiz tabii ki. 1700 MHz‘nin üzerinde çalışabilen bu kart 180 Watt’lık bir enerji harcıyor. Pascal GPU’lar buna ek olarak asenkron veri işleme desteği de sunuyor. Bu sayede DirectX 12 ile çok daha verimli bir GPU kullanımı ortaya çıkıyor. GDDR5X teknolojisini bulundurmasına rağmen GDDR5 ile aynı güç tüketimine sahip.

GTX-1080-fiyat-640x356

Fiyatı ve Piyasaya Çıkış Tarihi

Önceki kral Titan X in fiyatının 999$ olduğunu hatırlatarak, Yeni Kral’ın piyasa fiyatının 599$ olacağını belirtelim. Yani Dolar kuruna bağlı olarak değişebileceğini ifade ederek, yaklaşık Türkiye fiyatının 1750 TL olacağını söyleyebiliriz. GTX 1080’in bir de “Founders Edition” sürümü olacak. Bu sürüm hakkında detaylı bilgiler verilmese de bunun fiyatının da 699$ olacağı belirtiliyor. Sadece NVIDIA’nın değil, ASUS, MSI, EVGA, GIGABYTE, INOVISION 3D, GAINWARD ve PALİT  markalarının da satacağını söyleyebiliriz.
Yeni Kral GTX 1080’i satın almak isteyenler 27 Mayıs 2016 Tarihini beklemek zorundalar.

Etiketler

Ömer Ülker

Kısa film, kurgu-montaj, teknik çizim, modelleme, animasyon gibi tasarım işleriyle ilgilenen, teknolojiyi yakından takip eden biri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı