Rehber

GSM Numarası Nedir? GSM Operatörü Değiştirme Hakkında Tüm Bilgiler Burada

Gsm, İngilizce olarak Global System for Mobile Communications kelimelerinin kısaltılması ile oluşturulmuştur. Türkçe anlamı” Mobil İletişim için Küresel Sistem” demektir. Gsm numarası denilince akla gelen ilk şey cep telefonu numarasıdır. GSM bir iletişim protokolüdür.

Gsm operatörleri iletişim alanında abonelik hizmeti veren, telefon görüşmelerinin yapılmasına aracılık yapan ve bu hizmetler hakkında bilgi ve beceriye sahip şirketlerdir. Ülkemizde gsm operatörü olarak başlıca Turkcell, Vodafone, Türk Telekom vb. gibi şirketlere örnek verebiliriz. Bu operatörler kendilerine müşteri çekmek için, numaralarını yeni taşıyan müşterilerine ucuz paketler sunarak müşterileri cezbetmeye çalışmaktadırlar.

2014 yılından itibaren geliştirilen yeni sistem sayesinde ülkemizdeki operatörler müşterinin numarasını değiştirmeden dilediği operatöre geçirebilmesine olanak sağlamıştır. Artık çoğu operatör yeni müşterilere daha güzel, daha uygun imkanlar sağladığı için, kişiler yıllardır kullandığı operatörü değiştirmektedir. Bizce de mantıklı olan odur 🙂

Turkcell Numara Taşıma Nasıl Yapılır ve Turkcell Numara Taşıma Kaç Gün Sürer?

Sadece Turkcell`de değil bütün operatörlerden diğer operatöre geçiş ücretsizdir. Numara taşıma işlemini yetkili bayilere hattın yasal sahibi, kimliği ve mümkünse 2 aylık faturanız ile birlikte başvurabilirsiniz. Ya da daha zahmetsiz olan Turkcell numara taşıma formuna buradan bilgilerinizi doldurarak yetkililerin kayıt için size gelmesini sağlayabilirsiniz.

Turkcell Numara Taşırken Hattım Kullanıma Kapanır Mı?

Bulunduğunuz operatör hattının kapanıp yeni operatörün sim kartı aktif hale gelmesi durumunda en fazla 15 dakika iletişim kesintisi yaşayabilirsiniz. Numara taşıma işleminiz yasal olarak en fazla 4 gün içerisinde tamamlanır. Bu süre içerisinde iletişiminiz kesilmez.

Türk Telekom Numara Taşıma Nasıl Yapılır ve Türk Telekom Numara Taşıma Kaç Gün Sürer?

Numaranızı Türk Telekom Mobil`e taşımak için başvurularınızı size en yakın Türk Telekom yetkili bayisine kimliğiniz ile birlikte giderek numara taşıma merkezlerinde bulunan Numara Taşıma Başvuru Formunu doldurmanız gereklidir. Numara taşıma işlemi en fazla 4 gün içerisinde halledilir. Eğer numara taşıma işleminin yapılacak saati yetkililere belirtirseniz, kesinti yaşanması durumunda mağduriyet yaşamazsınız.

Vodafone Numara Taşıma Nasıl Yapılır ve Vodafone Numara Taşıma Kaç Gün Sürer?

Vodafone numara taşıma işlemi kolaylıkla Vodafone`un kendi internet sitesinden başvuru formu doldurulmasıyla yapılabilmektedir. SIM kart belirttiğiniz adrese kısa süre içerisinde gelmektedir. Eğer işlemi internet üzerinden yapmak istemiyorsanız Vodafone bayilerine müracaat edebilirsiniz. Numara taşıma işlemi en fazla 4 gün içerisinde tamamlanmaktadır.

Numara Taşıdıktan Sonra Tekrar Taşıma Süresi

Eğer aldığınız hat yeni kullanıma açıldıysa 90 gün kullanım süresi sonunda operatör değişikliği yapabilirsiniz. Ancak kullandığınız hat eskiyse numara taşımaya dair yasal bir zorunluluk bulunmamaktadır.

Etiketler

Seda Pilav

Bir insan.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı