İnternet

Google’ın Geliştirdiği AMP Projesi İçin Tarih Belli Oldu!

Google  mobil sayfalarının daha hızlı çalışması için geçtiğimiz aylarda bir proje duyurmuştu. Şimdi  AMP (Accelerated Mobile Pages Project) projesini sunmaya başlayacağı tarih, belli oldu ve artık Şubat 2016 dan sonra arama sayfasından hızlandırılmış olan AMP sayfalarına yönlendirme yapılacak. böylelikle mobil sayfalar daha hızlı karşımıza gelecek.  Google, Pinterest’in mobil uygulamalarında AMP sayfalarını test ettiğini, Twitter ve LinkedIn‘in 2016 başlarında AMP içeriğine bağlantı kurmaya  başlayacağını söylüyor. Şirket ayrıca birlikte çalıştığı yeni firmaların arasına Line, Viber ve Tango’nun da eklediğini belirtti.

İlk olarak  Ekim‘de ortaya çıkan bu fikir  interneti mobil cihazlarda daha hızlı kullanabilir hale getirmeyi amaçlıyor. Çünkü şimdiki kullandığımız mobil web  reklam, izleme kodları ve yazı tipleri gibi yüklenme süresini yavaşlatan kodlarla dolup taşmış durumda. Facebook, Google`dan daha önce bu sorunu çözüp sitelerin kırpılmış sürümünü Haber Kaynağı içerisinde gösteren Instant Articles ile çözmüştü. Apple ise Google dan daha önce  Mobil Safari’de kullanıcılara reklamsız gezinme olanağı sunuyordu.

Google, AMP projesini hayata geçirebilmek için bir dizi yayımcı, teknoloji ve reklam firmasıyla birlikte çalışmakta. Açık kaynak kodlu bir girişim olan AMP, mevcut web teknolojilerini temel alan, AMP HTML adında yeni bir framework’ten faydalanıyor. Bu framework, zengin medya, animasyon, video gibi ağır içeriklere sahip sayfaları çok daha hızlı açmaya izin veriyor.

Google‘ın yeni açıklamasına göre WordPress, Ocak’tan itibaren AMP desteğine sahip olmak isteyen tüm firmaları

destekleyecek. comScore, Chartbeat, Google Analytics, ve Parse.ly gibi analiz firmaları ise Şubat sonunda AMP desteği sunmaya başlayacaklar.

Google, şu sıralar iOS ve Android uygulamalarında AMP‘yi test eden Pinterest’in, sayfa yüklenme sürelerinin 4 kat daha hızlandığını ve mobil için diğer sayfalara kıyasla 8 kat daha az veri kullandığını söylüyor.

AMP ile ilgili pek çok haberi önümüzdeki haftalarda alacağız gibi görünüyor

Etiketler

Seda Pilav

Bir insan.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı