YaşananlarYoutube

Google’dan Teröre Karşı Müthiş Hamle!

Google artık YouTube’da teröre hizmet eden ve destekleyen videoları kaldıracak. Bizce çok önceden alınması gereken biz önlemdi ama zararın neresinden dönersen kardır.

Terör olaylarının dünya geneline yayılması ve bundan da ülkemizin nasibini alması sonucunda, Google gibi devleri de sanal dünyada değişiklikler yapmaya itti. Kısa süre önce Facebook, terör içerikleri paylaşan kişilerin hesabını feshediyor, duruma göre uyarılar yapabiliyordu. Bu yöntemi Google’da izledi ve YouTube’da yapılacak olan değişiklikleri bir blog yazısında yayınladı.

Google bundan böyle, yayın politikasına aykırı olmasa bile, ırkçı, kışkırtıcı dini içerikleri uyaracak, bu tür içeriklerin para kazanma özelliğini kapatacak ve kullanıcıya videoyu beğenme/beğenmeme seçeneği sunmayacak.

Şirket, bu tür videoları hızlı analiz edebilmek için ayrı bir ekip oluşturacak ve böylece kararlar çok daha hızlı alınacak. Google Baş Hukuk Müşaviri Kent Walker: ”Biz ve diğer şirketler, yayın ilkelerimizi ihlâl eden içerikleri tespit edip kaldırmak için yıllar boyunca çalıştık. Bu konuda rahatsız edici olan ise, daha fazlasını yapmamız gerektiğini kabul etmeliyiz.” dedi.

Google, insanları ırkçılığa iten ve onları terör gruplarına çeken videoları/içerikleri tespit edebilmek için radikal karşıtı gruplarla iş birliği yapacak. Ayrıca DAEŞ gibi terör gruplarına katılması için aklı çelinen insanlara hedefli reklam ile ulaşarak Anti-Terörist videolar sunacak, böylece onların DAEŞ gibi terör örgütlerine katılması engellenmeye çalışılacak.

Uygulamanın ne zaman yürürlüğe geçeceği bilinmiyor.

Etiketler

TUNAHAN ŞAHİN

Teknoloji meraklısı bir yaşam belirtisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı