Teknoloji HaberleriYaşananlar

Google’a ve Servislerine Neden Erişilemiyor? Google Çöktü!

Ülkemizde Google servisleri ile ilgili ilginç şeyler yaşanıyor. Yaşanan son gelişmeler Google’ın son günlerde Rekabet Kurulu ile olan anlaşmazlığından hemen sonra gerçekleşmesi ise akıllarda soru işaretleri oluşturuyor.

Sadece google değil; gmail, youtube, google fotoğraflar gibi servislerede erişilemiyor.

Google Neden Çöktü?

Ülke olarak büyük çoğunlukla Google servislerine bağımlı yaşıyoruz. Ülkemizde kullanılan akıllı cihazların çoğunluğu Android tabanlı ve Google’a her an ihtiyaç duyuyoruz. Google Fotoğraflar olsun, Youtube olsun, Google Chrome olsun, fark etmesek bile sürekli bu uygulamalarda vakit geçiriyoruz.

Bugün Google’a yaşanan erişim problemi sonrasında yaşanan sorunu tarayıcıda aratmak isteyen kişiler doğal olarak sonuç bulamadı ve hata aldılar. Arama yaptığımız yer yine Google olduğu için Google’da ki sorunu Google’dan nasıl öğrenebiliriz ki? değil mi? Ancak biraz zaman geçtikten sonra edindiğimiz bilgilere göre DNS sunucuları kaynaklı bir problem mevcutmuş. Yani DNS servislerinizi manuel olarak güncelleyerek Google servislerine erişim sağlayabilirsiniz.

Gmail Neden Çöktü?

Gmail’e neden girilmiyor? diye soran milyonlarca Türk vatandaşı bu sorunun yanıtını merakla bekliyor. Gmail doğrudan Google altyapısında çalışan bir servis olduğu için; sunucular tarafında yaşanacak bir problemden etkileniyorlar. Nasıl ki; Facebook, Whatsapp, İnstagram sorunları ortak yaşıyorsa Google servisleri ve elbet Gmail’de bu sorunlardan nasibini alıyor.

Youtube Neden Çöktü?

Youtube artık Televizyon’dan daha çok izleniyor ve gün geçtikçe TV programlarıda Youtube’a yöneliyor ve projeler üretiyor. Hergün milyarlarca dakika harcanan Youtube’da yaşanan bu erişim probleminden nasibini aldı ve erişilemez hâle geldi. Aslında teknik olarak Google servisleri aktif; ancak farklı bölgelerde yaşanan DNS problemleriyle erişim sorunları yaşanıyor.

Google Fotoğraflar Neden Açılmıyor?

Google Fotoğraflar, bir çoğumuzun hergün fotoğraflarımızı yedeklediğimiz ve dönüp geçmişe bakıp anılarımızı hatırladığımız vazgeçilmez bir servistir. Ancka yaşanan bu problemler google fotoğraflar çöktü mü gibi sorulara sebebiyet verdi.

Dünya Geneli Erişim Sorunu

Erişim haritasına baktığımızda sorunun sadece Türkiye’yi kapsamadığını ve Dünya’nın farklı bölgelerinde benzer sorunlar yaşandığını gözlemliyoruz. V

Ve yine öğrendik ki; Google insanlığın bilgiye erişimi için çok önemli bir araç.

Şevket Narin

Geleceği düşünür, planlar ve hayata geçiririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı