MobilTeknoloji HaberleriYaşananlar

Google Pixel iPhone X Gibi Çentikli Tasarıma Sahip Olacak

Android P ve Google Pixel ile İlgili Son Gelişmeler

Android P’nin yayınlanmasına bir kaç hafta kaldı. Bu sürüm hakkında elimizde fazla haber olmamasına karşılık Google’ın developer sayfasında görseller ve bilgiler paylaşıldı. Google’ın bu sürümü Mayıs ayında düzenlenecek olan Google I/O Geliştirici Konferansı’nda tanıtması bekleniyor.

Google dev. sayfasında paylaşılan bu görseli inceleyelim:

Arayüzün gizlendiği bu görselde nav bar ın tamamıyla yeni bir görünüşe kavuşuyor. Sol tarafta bir geri butonu, orta kısımda genişletilmiş home butonu bulunuyor ama multitasking butonunun kaldırıldığını veya olmadığını görüyoruz.

Bu gelişmeler Google’ın da Apple’ın amiral gemilerinde kullandığı butonsuz tasarıma geçiş yapabileceğini hatta yapmış olabileceğini gösteriyor. Veya daha değişik bir yol izleyerek butonsuz tasarıma yavaş bir geçiş de görebiliriz.

Apple’ın amiral gemisi iPhone X’te ana menü tuşu kaldırılmıştı. Bu durumu ekranda yapılacak kaydırma(swipes & gestures) hareketleri ile telafi etmeye çalışmışlardı.

Google Pixel de hali hazırda var olan bu hareketler diğer Android cihazlarda bulunmuyor. Bu yüzden Pixel’in butonsuz tasarıma geçiş için bir altyapısı olduğunu söyleyebiliriz.

Android P üzerinde çalışmalar yoğun bir şekilde sürüyor. Henüz geliştiriciler için bile bir Beta yayınlanmadığını belirtelim.

Bütün bu olayların dışında Android P için bir isim verilmedi. Yeni sürümün ismiyle ilgili ipuçlarını Google Instagram sayfasında paylaşıyor. Google’ın sayfasında paylaştığı görsellerden yararlanarak yeni sürümün olası isimlerini incelediğimiz haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

 

Etiketler

Sinan Can Soysal

Donanımla iç içe yaşayan. Klimayı icat eden şahsiyete hayranlık duyan, kendi kendine takılan bir zat-ı muhterem.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı