Rehber

Giriş Sınıfı Telefon Nedir ? – Zamana Göre Değişimleri Nelerdir ?

Merhaba Tekneloji takipçileri !

Bugün Giriş Sınıf Telefonlar hakkında çok uzun olmayan ama detaylı bir makale yazmaya karar verdim.Sabah 05:35 sularında yazıyorum bu yazımı umarım açıklayıcı olur ve kafanızdaki soruları bir nebze gidermiş olursunuz.

Giris Sınıf Telefon Nedir ?

Giriş sınıf telefon denilince benim aklıma özellik olarak basit teknolojinin zamanına uygun ancak alt sınıf donanımlara sahip telefonlar geliyor.Genellikle bir telefon üretilirken düşük donanım ve yüksek donanıma göre fiyat aralığıda artmaktadır.Örnek vermek gerekirse; A model telefon 1 Gb ram bulundurur bu telefondan daha üst donanıma sahip telefon piyasada yoktur işte o zaman A model telefon üst sınıf bir telefondur ve piyasanın reyizi odur.Ancak zaman ilerledikçe 2 Gb ram’e sahip telefonlar üretilir ve A model telefon popülaritesini kaybetmeye başlar(haliyle fiyat düşer).Şimdi ne dedik ? Bir zamanlar piyasanın reyizi olan 1 Gb ram’e sahip telefon artık donanım olarak eskide kaldı ve giriş sınıf telefon olma hakkına sahip oldu.Üst donanımlara sahip telefonlar çıkmaya devam edecek ancak bunun yanında 1 Gb ram’e sahip yeni telefonlarda üretilmeye başlanacak.İşte giriş sınıfı telefon dediğimiz kavram burada başlıyor.Teknoloji gün geçtikçe ilerliyor ancak önceki yılların teknolojisi ilerleyen yıllarda giriş sınıf kavramına dönüşüyor.

Giriş Sınıf Telefon Alınır mı ?

Gün gelecek bugünün en iyi telefonları bile giriş sınıfa dönüşecek.Çünkü teknoloji her gün gelişiyor.Bunu kimse durduramaz veya engel olamaz.Giriş sınıf telefon alınırmı ? dediğinizde ise durup iyi düşünün derim.3 kez 5 kez 10 kez düşünün ama düşünün.

Size şöyle bir örnek vereyim ben..

2011 yılında Motorola XT615 model akıllı telefonumu almıştım.Şimdi özelliklerine bakınca biraz tebessümde bulundum sizlere söyleyeyim.512 Mb Ram,480 x 854 ekran çözünürlüğü, 4 inç büyüklüğünde bir ekran ve o zamanın en prof kameralarından olan 8 megapiksel çözünürlük 🙂

Yukarıdaki ilk akıllı telefonum o zamanın iş görür telefonlarındandı.Yani görenler kamerasına hasta olurlardı.Ne kadar hızlı çalıştığını söylerlerdi.Ama şimdi gelin görün ki diyorsunuz 512 Mb ram ne ulan öyle çözünürlük mü olur ? gibisinden söyleniyorsunuz.Ama ben bu telefonu şimdi kullanmaya kalksam… Whatsapp açar mı ? Facebook açar mı ? Youtube açar mı ? Google Chrome’da 123761632 tane sekme açar mı ? -Hehehe babayı açar 🙂

İşte giriş sınıf telefon budur o yüzden almayın.En kısa ve özet olarak sonuç çıkaracak olursak; Giriş sınıf niteliği taşıyan telefonların özellikleri çok geçmeden yeni uygulamaları veya yeni güncellenen uygulamaları kaldıramayacak hale gelecektir.Yakın zamanda yeniden telefon ihtiyacı hissedebilirsiniz.Bu sebeple giriş sınıf telefonlardan uzak durun alıyorsanız şöyle ortaya karışık birşeyler alın sonra başınız ağrımasın..

 

Etiketler

Şevket Narin

Geleceği düşünür, planlar ve hayata geçiririm.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı