Rehber

Fotograf Boyutu Nasıl Küçültülür? (Programsız)

Gelişen kamera teknolojisi ve bununla birlikte gelen yüksek çözünürlüklü kameralar, her ne kadar güzel işler çıkartsalar da kapladıkları boyutlar akıllı telefonlarımızın hafızalarını veya çeşitli depolama alanlarımızın sınırlarını zorluyorlar.

OptimiZilla adlı bir internet sitesi sayesinde bu fotografların boyutlarını küçültebilir, daha az yer kaplamalarını sağlayarak daha fazla fotografı depolama alanlarınızda saklayabilirsiniz.

İşlemlere başlamadan önce benim kullandığım fotografın örnek bir fotograf olduğunu, bu yüzden de 894 KB olduğunu belirteyim.

Fotografımızı OptimiZilla‘nın sitesine girip “Yükleme” butonuna basarak siteye yüklüyoruz.

Yükleme işlemi başarılı bir şekilde tamamlandıktan sonra sistem fotografı uygun bir biçimde sıkıştıracak ve size uygun bir seçenecek çıkartacaktır.

Dilerseniz sağ alt tarafta bulunan “Kalite” başlıklı çubuğu manuel olarak ayarlayabilir, fotograf kalitesini düşürerek fotografın boyutunun daha da düşmesini sağlayabilirsiniz.

Yukarıdaki önizlemede de görüldüğü gibi 895 KB olan fotografı sistem başarılı bir şekilde 219 KB değerine kadar düşürdü. Yüksek MB’lı fotograflarınızda da kullanabileceğiniz bu yöntem oldukça kullanışlı ve hiç bir ek program gerektirmiyor.

Etiketler

Selim AK

Genel Yayın Yönetmeni - İletişim: selim@tekneloji.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı