Rehber

Fiber İnternet Nedir? Fiber İnternet Türleri Nelerdir?

Şuanda bir çok evde kullanılan internetler bakır kablolar aracılığı ile verilmektedir. Bakır kabloların bir direnci vardır ve bu direnç bazı faktörler ile etkilenebilir. Bu durumda internet hızınız düşer, PING değeriniz yükselir ve kopmalar yaşayabilirsiniz.

Fiber İnternet Nedir?

Fiber internetde bakır kablo yerine plastik yada cam kablo denilen bir çeşit kablo kullanılır. Bu kablo hatları bakır kablo hatlarından bağımsızdır ve hızı bakır kablolara göre daha hızlı iletirler. Ülkemizde şimdilik 1000 MBPS hızlara kadar destekleyen bu sistem; ABD gibi gelişmiş ülkelerde 8000-9000 MBPS hızlara kadar destekleyebiliyor. Böylece kullanıcılar da telefon hatlarına bağımlı kalmadan internetlerine bağlanabiliyor.

Fiber İnternet Türleri Nelerdir?

Fiber internet 4 çeşide ayrılmaktadır. Bunlar; FTTN, FTTC, FTTB ve FTTH’dır. FTTH ve FTTB harici C ve N sistemler bakır kablolar ile desteklenir. Bu yüzden bu iki hizmete %100 fiber demek mümkün değildir.

FTTN: Santralden mahallemize kadar fiberoptik kablolar ile gelen, evlere eski altyapı, yani telefon hatları aracılığı ile internet dağıtılan bir sistemdir. VDSL2 modülasyonu kullanır ve maximum desteklenen hız 30-40 MBPS hızları ile sınırlıdır.

FTTC: Ülkemizde en yaygın olarak kullanılan sistemlerden biridir. Sokağınıza kadar fiberoptik kablolar ile gelen ve evlere FTTN gibi bakır kablo ile dağılan bir sistemdir. 100 MBPS hızlara kadar ulaşmanız mümkünkündür.

FFTB: Binanıza kadar fiberoptik kablolar ile getirilen ve takılan bir kutu aracılığı ile dairelere dağılan bir sistemdir. 1000 MBPS hızlara kadar ulaşsanız da upload hızınız 5 MBPS de sabittir.

FTTH: Dairenize kadar fiber internet gelir, dairenizde bulunan dönüştürücü yardımı ile modem ile bağlanıp internete eriştiğiniz bir sistemdir. Ülkemizde çok nadir ve maliyetlidir. Hızınız FTTB gibi 1000 MBPS hızlara kadar çıkabilir.

Fiber İnternet Altyapımı Nasıl Sorgulayabilirim? Fiber İnternet Başvurusu Nasıl Yapılır?

Mahallenizde yada binanızda bulunan altyapı türünü bilmiyor ve evinize internet bağlatmak istiyorsanız öncelikle altyapı sorgulama işlemi yapmanızı tavsiye ediyoruz. Zira çeşitli operatörler size fiber internet yerine fiber isminde VDSL internet hizmeti verebilirler. Ücretsiz bir şekilde altyapı sorgulamak ve başvuru yapmak isterseniz; SuperOnline, Turk Telekom, Vodafone sitelerinden bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

NOT: Bazı operatörler altyapı sorgulama işleminde telefon numaranızı isteyebilir. Bu işlem paketler hakkında size geri dönüş yapılıp bilgilendirmek içindir.

Etiketler

Selim AK

Genel Yayın Yönetmeni - İletişim: selim@tekneloji.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı