Teknoloji Haberleri

Facebook İntihar Önleme Servisini Devreye Sokuyor!

Dünyanın en çok kullanılan sosyal paylaşım sitesi olması bir yana kullanıcıların en çok vakit geçirdiği kullanmasa bile sekmede öylece durduğu bir site Facebook. Malum site, kullanıcıları arasında intihar vakalarını aza indirmenin yollarını arıyor şu sıralar ve bunun için bir çok test yapıyor. Facebook, kullanıcıların yaşadıkları sıkıntılardan, yalnız hissetmelerinden ve topluma kendilerini ispat etme çabalarından dolayı Facebook‘a intihar önleme servisi hizmeti getirmesi planlanıyor

Şu an deneme aşamasında olan intihar önleme servisi, Avustralya‘da deneniyor. Facebook’ta kullanıcılar intihar etmeden önce durumlarına veda mesajı gibi bir mektup yazıp daha sonra intihar ediyorlarmış.  Facebook bunu tespit ettiği an, olayların yaşandığı anda devreye girip kullanıcıları bu amacından vazgeçirmeye çalışacak.

Örneğin arkadaşınızın hayatı kötüye gittiğini hayatında kötü bir şeyler olduğunu ve  intihar edebilecek seviyeye geldiğini düşünüyorsunuz.. Facebook‘un bu yeni servisiyle bu arkadaşınızın adını servise ekleyebileceksiniz. Arkadaşınızın adını servise eklediğiniz an arkadaşınız gözünüzün önünde olacak,Eğer olumsuz bir şey olursa bu servis devreye girip niyetinden vazgeçmesi gerektiğini yaptığının çirkin bir şey olduğunu anlatacak. İntiharı göze almış birinin Facebook u dinleyebilecek olması biraz ilginç gelse de kişiye faydalı olabilecek bir durum olacaktır diye düşünüyoruz.

1449425261-984275

Etiketler

Seda Pilav

Bir insan.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı