Yaşananlar

Evrenin En Hızlı Rüzgârları Keşfedildi

Süper kütleli karadelikleri araştırmak amacıyla ABD’de bulunan Sloan Digital Sky Survey teleskobu ile Hawaii ve Şili ‘de bulunan Gemini teleskoplarından alınan mor ötesi ışınımları inceleyerek bu karadeliklerin etrafındaki rüzgârların dinamiğini inceleyen ekip, bu zamana kadar keşfedilen en hızlı rüzgârı keşfetti.

Quasar
Aralarında Erciyes Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nurten Filiz Ak ‘ın da yer aldığı araştırma ekibi, bir süper kütleli karadeliğin etrafında buldukları rüzgârın hızı saatte 200 milyon kilometreyi buluyor. Dünya’da ölçülen en hızlı rüzgârın saatte 300 kilometreyi bulduğunu söylersek keşfedilen bu rüzgârların kuvveti Dünya’daki rüzgârların neredeyse 1 milyon katı.

kuasar
İncelenen süper kütleli karadelikler, evrenin en parlak cisimleri olarak biliniyor ve bu karadeliklere etrafındaki disk şeklindeki gaz ve toz ile birlikte “kuasar” deniliyor. Bu kuasarlar güneş sisteminden küçük boyutlarda olsalar da yaydıkları aşırı ılık nedeniyle evrenin gözlenebilen sınırlarını oluşturuyorlar.

kuasar
Araştırmalar ile ilgili Yrd. Doç. Dr. Nurten Filiz Ak şu açıklamada bulundu:
“Bu kara delikler güneşin kütlesinden birkaç milyar kat daha büyük bir kütleye sahipler. Etraflarındaki, yeterince yakında bulunan her şeyi yutabiliyorlar. Bu yutma süreci de tıpkı 1-2 yaşında bir çocuğun kendi kendine yemek yemesine benziyor; tabağındakilerden çoğu etrafa saçılırken, az bir kısmı midesine gidiyor. Kuasarlar da etraflarındaki maddeleri yutarken güçlü rüzgârlar oluşuyor ve bu rüzgârlar sayesinde maddenin bir kısmını etrafa saçıyorlar. Biz de bu rüzgârları inceleyerek kara delikleri anlamaya çalışıyoruz. Bu kuasarda şimdiye kadarki en hızlı rüzgârı keşfettik. Ayrıca çok daha yavaş olan bir başka rüzgârın da yeni oluştuğunu gözlemledik. Yeni oluşan rüzgârın hızı yaklaşık 140 milyon kilometre. Daha sonra neler olacağını görmek için bu kuasarı gözlemeye devam edeceğiz.”

Etiketler

Yunus Emre Gündoğdu

Meraklı, uzay hayranı, teknoloji takipçisi, haritacı, sürekli farklı arayışları olan biri :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı