Tekneloji.net, teknoloji haberleri, mobil haberler, oyun İncelemeleri ve ürün incelemeleri kapsamında bilgilerin yer aldığı samimi teknoloji portalı'dır.

Ev Hanımları’nın Evden Yapabileceği Pratik 11 İş Önerisi

Günümüzde çalışmak ve mücadele etmek vazgeçilmez yaşam standartlarımızdan birtanesidir. Kendimizi veya ailemizi geçindirebilmek için sadece çalıştığımız iş yeterli gelmeyebilir. Böyle bir durumda ek iş aranmaya başlanır. Genellikle herhangi bir işten emekli olan insanlar emekli maaşının yetmemesi sebebiyle iş arayışına geçerler. Erkekler iş gücü olarak daha fazla katkı sağladıkları için iş sahaları daha geniş olsada kadınlarında stratejik düşüncesi ve yönetim kabiliyeti asla küçümsenemez. İster çalışan bir kadın olsun ister ev hanımı bir kadın olsun hiç fark etmez. İş yapmak istedikten sonra alternatifler tükenmez. Genel olarak ülkemizde kadınların çalışmaları eşleri tarafından engelleniyor veya tahsil durumlarından dolayı iş bulmak imkansız bir hal alıyor. İyi bir diplomaya sahip kadın dahi olsa eş faktörü çalışma konusunda önemli rol oynuyor. Bu yazımızda ev hanımlarının yapabileceği işlere değinecek ve onlara günümüzün teknolojisi ile yapabilecekleri işler dahil birçok farklı iş fikri sunacağız. Tabi ekonomik düşünmekten öteye gitmedik merak etmeyin.

Ev Hanımlarının Yapabileceği 10 İş Fikri ( Az Sermaye ve Teknoloji İçerir)

 

1-) Organizasyon İşleri

Biliyorum ki pek çok kadın bu işi en iyi şekilde yapacak. Analitik düşüncede daha etkili olduklarını düşündüğüm kadınlar düğün, nişan, kına gecesi ve mevlit organizasyonlarına özel ikramlar ve süslemeler son dönemlerin trendlerinden. Bu sektör oldukça geniş ve yapılacak bir çok iş mevcut. Detaylı anlatmak yerine maddeler halinde birkaç örnek vereceğim.

 • Kınagecesi
 • Düğün
 • Nikah
 • Baby Shower
 • Sünnet
 • Mevlit

>> Yukarıdaki tüm organizasyonlara kurabiye, poğaça

Bu örnekler detaylandırılarak türetilebilir. Yukarıdaki maddeler için hediyelik eşyalar, hediye sepetleri, magnetler, özel tasarımlar, nikah şekerleri, mevlit için gül kokulu tesbihler, küçük kutu lokumlar alarak paket halinde satabilirsiniz. Buradaki planlama tamamen size kalmış bir şey. Son zamanların en çok kazandıran işleri arasında bu tür organizasyonlar yer almaktadır. Üstelik hiçbir sermayeniz olmasa dahi organizasyon işlerinin parasını önceden alarak ürünlerinizi tedarik ederek planlanan tarihte hazır hale getirebilirsiniz.

2-) Çocuk Bakıcılığı

Bu iş eskilerden beri oldukça popüler. Genellikle tanıdık vasıtasıyla gelen çocuklara bakarsınız. Annesi ve babası çalışan çocukların bakıma ihtiyaçları olduğunu biliyoruz. Anne ve babalar çocuklarını kreşe veya bakım evlerine vermek yerine samimi tanıdıklarının veya onların önereceği kadınlara çocuklarını emanet etmektedirler. Çocuk bakacak olan kişi yapılan anlaşmaya göre çocuğun evine gidebilir veya kendi evinde çocuğa bakabilir.

3-) El İşi

Bu iş biraz yetenek istiyor olabilir. Tabi buna gönül veren biriyseniz öğrenmenizde zor olmayacaktır. Hiçbir sermaye gerektirmeden ücretsiz bir şekilde halk eğitim kursuna giderek el işini öğrenebilirsiniz. İşi öğrendikten sonra el örgüsü yelekler, bereler ve atkılar yapabilirsiniz. Hatta işleri biraz daha büyütmek isterseniz 2-3 kişilik bir ekip oluşturup seri bir şekilde el üretimine geçebilirsiniz. Biliyorsunuz ki el işi ürünler her zaman değerli olmaktadır. Yapacaklarınızın hayal gücünüzle sınırlı olduğunu unutmayın.

4-) Ev Yemeği

Hayalleri biraz geniş tutmak gerekir. Yemek işide oldukça geniş fikirler içerebilir. Örnek olarak ilkokuldaki bir sınıfın tüm öğrencilerine hergün öğle yemeği hazırlayabilirsiniz. Veya öğrenci sayısına göre iş yapabilirsiniz. Oldukça temiz ve karlı iş olacağı kesin. Sadece tadını tuzunu iyi ayarlamanız gerekebilir 🙂

5-) Doğal Ürünler

Doğal ürünleri üreticisinden alıp satabilir veya kendiniz üretebilirsiniz. Örnek olarak fındık, ceviz, zeytinyağı gibi ürünleri evde yapmak pek mümkün olmayabilir. Ceviz, zeytin ve fındık ağacının içerisinde olmak pek mümkün değil haliyle. Ama bu işi yapan köylülerden tedarik ederek alıcısına satabilirsiniz. Kendiniz ise yoğurt, reçel, salça, kışlık domates, yaprak sarması, turşu gibi doğal ürünler hazırlayabilirsiniz. Hem leziz hemde kazançlı. Üstelik maliyeti düşük işler.

Ev Hanımları İçin Teknolojik İş Fikirleri

6-) Youtube Kanalı

Hepimiz biliyoruz Youtube’u. Genellikle gençlerin aktif olduğu Youtube, son zamanların en çok getirisi olan eğlenceli bir video paylaşım platformu. Çoğunlukla gençler olabilir ancak son zamanlar kadınlar ve orta yaş grubuda Youtube’da kanal açmaya başladılar. Üstelik oldukça fazla abonesi olanlarda mevcut. Kendi bilginiz dahilinde uzman olduğunuz konularda videolar çekerek youtube kanalınıza yükleyebilirsiniz. Mesela; pasta, börek, çörek yaparken bunların tarifini ve yapılış yönetimini detaylıca anlatabilirsiniz. Tabi kanalınıza yükleyeceğiniz videoların belirli bir kalitede olması izleyiciler açısından önemli. Şimdiden başarılar diliyoruz.

7 -) Makale Yazarlığı

Ev hanımlarının yapabileceği işler arasında belki de ilk sıralarda gelen bir alternatif. Eğer bir mesleğiniz varsa ve çeşitli sebeplerle mesleğinizi yapamıyorsanız makale yazarlığı tam size göre. Örnek olarak hemşire olabilirsiniz. Veya farklı dallarda uzman olabilirsiniz. Eğer bir hemşire iseniz sağlık bloğu olan kişilerin internet sitelerinde makale yazarlığı yapabilirsiniz. Diksiyonunuz iyiyse ve düzgün cümle kurabiliyorsanız bu iş sizin için zor olmayacak. E tabi kitap okuma konusuna değinmeden olmaz. Kitap okuyan biriyseniz bu işi kolaylıkla başaracaksınız.

😎 Blog Yazarlığı

Bir üstteki maddemize benzeyen bir iş fikridir blog yazarlığı. İçerikleri başkalarına değilde kendinize hazırlarsınız ve blogunuzda yayımlarsınız. Bu iş uzun vadeli olup hemen para kazandırmasada ilgi çekici içerikler üretip kaliteli bir blog inşa ederseniz oturduğunuz yerden artarak devam eden gelirlere sahip olabilirsiniz. Bu işe adım atabilmek için bir adet domain ve bir adet hosting satın almanız gerekiyor. Başlangıç için senelik 100 ₺ bir sermaye yeterli olacaktır. Evet sadece 100 ₺ gibi küçük bir meblağ. Üstelik size geçmiş senelerde güzel bir rehber hazırlamıştık. Hemen aşağıda paylaşıyorum. Merak ettiğiniz sorularda size yardımcı olmak isterim. Hemen yorum bırakabilirsiniz.

 

9-) Network Marketing

Çiftlik bank, Kairos, Mega Holdings gibi saadet zincirlerini önermeyeceğim size. Kadınların kozmetiğe olan ilgisini hepimiz biliyoruz. Avon, LR, Oriflame, Farmasi, Huncalife gibi kozmetik firmalarının Network Marketing sistemleri oluyor. Ev hanımlarının yapabileceği en güzel işlerden birtanesi. İşi takip ederseniz gerçekten güzel kazançlara ulaşabiliyorsunuz. Üstelik firmalar çeşitli hediyelerde vaad ediyor. Hangi firmanın network marketing sistemine gireceğiniz konusunda öneride bulunmak istemem. Bunun araştırması ve sorumluluğu sizin üzerinize. Benden söylemesi 🙂

10-) Asistanlık

Son zamanlarda teknolojinin de hızla gelişmesi evden yapılacak işlerin sayısını arttırmış durumda. Alternatifler arasında en çok ilgi gören home office asistanlık. Yani evden asistanlık yapıyorsunuz. Bu işi yapmanız için sizden üniversite mezunu olmanız beklenmez belki ama teknolojiyi iyi derecede kullanıyor olmanız gerekebilir. E tabi bunun içinde okumanıza gerek yok. Kısa bir sürede işi kavrayabilirsiniz.

Hangi İşleri Yaparsınız ?

 • Metinler hazırlarsınız.
 • Randevuları planlarsınız.
 • E-Postalar gönderirsiniz ve gelen e-postaları yanıtlarsınız
 • Metinleri işlersiniz.
 • Elektronik dosyalama yaparsınız.

Evden Asistanlık Yapmak İçin Geliştirmeniz Gereken Beceriler

 • İkili iletişimde başarılı olmalısınız.
 • Birden fazla işi mantıklı ve nizami şekilde yapabilmelisiniz.
 • Klavyeniz iyi olmalı. Bir dakikada 80 kelime ve üzeri yazabilir hale gelmelisiniz.
 • Yazı yazma kabiliyetiniz iyi düzeyde olmalı. Dilbilgisi konusunu açmıyorum bile 🙂
 •  Kelime işleme, veri tabanı, hesap tablosu ve e-postala konularında genel olarak iyi derecede bilgisayar bilgisi

11-) E-Ticaret

Geldik joker maddemize. Yukarıda anlattığım birçok ticari fikirle ürettiğiniz veya organize ettiğiniz ürünlerinizi internet üzerinden  satabilirsiniz.  Geçmişi göz önüne getirdiğimizde ihtiyaçlarımız için ne kadar vakit harcadığımızı hepimiz biliyoruz. İhtiyaçlarımızın tümünü evimizin dışına çıkaracak uzun saatler harcayarak gideriyorduk. Günümüzde işi oyunun kuralları değişti. Gelişen teknolojiler ile beraber zamandan tasarruf edebilir hale geldik. Faturlarımızı ödemekten tutun, mutfak alışverişlerimize kadar internet imdadımıza yetişebiliyor.

E-Ticaret deyince satırlar uzar gider ancak işin özüne gelecek olursak E-Ticaretin ülkemizdeki aktif kullanım oranı %5 dolaylarında ve hızla büyüme kat ediyor. Önümüzdeki 5 sene içerisinde %10 oranlarının üzerine çıkması bekleniyor. Sizlerde ürünlerinizi E-Ticaret üzerinden satarak güzel kazançlar elde edebilirsiniz.

E-Ticaret İçin Gerekenler

 • Şahıs Şirketi
 • Kargo Anlaşması
 • E-Ticaret Sitesi
 • Sanal Pos
 • Ürünleriniz

Bu ihtiyaçlarınızı giderdikten sonra rahatlıkla E-Ticaret sektörüne dahil olabilirsiniz. Sadece ürünlerinizi pazarlamak için çaba sarf edeceksiniz.

Ev hanımlarının yapabileceği daha birçok iş bulunuyor. Biz en temel yapılabilecek işleri sıraladık. Ev hanımları evden çalışarak hatrı sayılır kazançlar sağlayabilir. Hatta işleri genişleterek büyük bir şirket kurabilir. Herşey sizin elinizde.

Arkadaşlarınla Paylaşabilirsin
Paylaşmak İçin Bağlantı
Önceki İçerik

Mozilla’nın Eklentisi Facebook’un Etrafına Adeta Duvar Örüyor

Sonraki İçerik

Galaxy S3 Mini Root Rehberi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler