Tekneloji.net, teknoloji haberleri, mobil haberler, oyun İncelemeleri ve ürün incelemeleri kapsamında bilgilerin yer aldığı samimi teknoloji portalı'dır.

Fotoğrafçılar İçin En İyi Fotoğraf Çeken Telefonlar

Fotoğrafçılık ve fotoğraf çekmek, günümüzde oldukça güzel bir hobidir. Fakat fotoğrafçılık yapmak ve fotoğrafçılık ekipmanları edinmek, bu ekonomik şartlarda oldukça zor olmaktadır. Bu sebeple bazı fotoğrafçılar, fotoğraf konusunda telefonlara yönelebiliyorlar. En iyi fotoğraf çeken telefonlar nedir diye sorulduğunda da, önlerine fazlaca seçenek çıkıyor.

En iyi kameralı telefonlar, fotoğrafçılığı profesyonel ya da amatör şekilde yapan herkes için oldukça önemlidir. Gerek fotoğrafçılık ekipmanları, gerek hızlı bir şekilde çekim sağlaması, en iyi fotoğraf çeken telefonlar fotoğrafçılar için oldukça büyük önem arz ediyor. Bu derlemede, en iyi kamerası olan 5 telefon derlenmiştir

En İyi Fotoğraf Çeken Telefonlar Seçilirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Fotoğraf çekimi konusunda, telefon tercihi oldukça önemli bir husustur. Fotoğrafçılar, telefon tercih ederken telefonun lens kalitesine bakmalı, MP değerini önemsemeli ve telefonun kamera performanslarını incelemelidir. Çünkü, yeteri kadar MP değeri olsa da, bazen lens kalitesi düşük olabiliyor ve mobil fotoğrafçılıktan istenilen verim alınamayabiliyor.

Aynı zamanda, mobil fotoğrafçılık için en iyi telefonları seçerken, RAW çekimini desteklemesine dikkat etmeniz gerekmektedir. RAW fotoğrafın ham halidir ve renkleri en iyi haliyle işlemenize izin verir. EIS ve OIS bulunması da (EIS ve OIS yazımıza buraya tıklayarak gidebilirsiniz) görüntü stabilizasyonu ve el titremelerini engellemek için oldukça önemlidir.

En İyi Fotoğraf Çeken Telefonlar: En İyi 4 Cihaz

Bu 5 cihaz, hem RAW hem EIS/OIS yönlerinden en iyileri olsalar da, bazı özellikleri tam anlamıyla oturamayabiliyor. Bazı cihazlarda OIS varken, bazılarında RAW desteği olmayabiliyor. Eğer ki profesyonel değilseniz, RAW çekimi pek işinize yaramayabilir. Bunlar dışında, manuel çekim özelliği olmasına dikkat edilmelidir. Otomatik ayarlar, bir fotoğrafçının istediği sonuçları vermeyeceğinden manuel çekim oldukça önemlidir.

Huawei’den Hamle: Mate 40 Pro

Huawei’nin yakın zamanda çıkarttığı amiral gemilerinden olan Mate 40 Pro, en iyi fotoğraf çeken telefonlar arasında yerini oldukça sağlam bir şekilde alıyor. RAW kayıt yapabilen bu cihaz, 50MP ana kamera olmak üzere dört adet arka kamera bulunduruyor. Fotoğrafçılığın efsane isimlerinden olan Lecia ile iş birliği yapan Huawei, Mate 40 Pro modelinde Lecia lens kullanıyor.

Huawei’nin Amiral Gemilerinden: P50 Pro

Huawei, cihazlarının kameralarını oldukça güzel ve performanslı yapıyor. Bu cihazında da Lecia iş birliği yapan Huawei, 50MP ana olmak üzere toplam dört arka kamera bulunduruyor. RAW kayıt yapabilen bu cihazla, gerek gündüz gere gece çekimlerinizin renklerini istediğiniz gibi ayarlayabilir, otomatik ayarlardan daha kaliteli bir sonuç alabilirsiniz. Fiyatı biraz tuzlu olan bu cihaz, mobil fotoğrafçılık için oldukça güzel bir cihaz.

Fotoğraf Efsanesi Apple: iPhone 13

Apple, ilk ürettiği akıllı telefondan beri, en iyi fotoğraf çeken telefonlar listesine her güncel cihazını oldukça rahat bir şekilde sokabiliyor. Apple’ın güncel cihazlarından olan iPhone 13, kaliteli lensi ve gece performansı ile bu listeye rahatça girmeye hak kazanıyor. Kamera MP boyutu her ne kadar 12 MP olsa da, oldukça kaliteli bir lensi bulunması bu açığı oldukça rahat kapatıyor. RAW kayıt desteği bulunmadığından, görselleri ham haliyle değil ama JPEG hali ile düzenleyebilirsiniz.

Samsung’un Efsanesi: S21 Ultra

Samsung, ülkemizde popülerliği sebebiyle oldukça tercih edilen bir markadır. Bu popülerliğin farkında olan ve kaybetmek istemeyen Samsung, kaliteli cihazlar geliştirerek popülerliğini koruyor. Üretilen kaliteli cihazlardan olan S21 Ultra, en iyi fotoğraf çeken telefonlar arasında oldukça kolay bir şekilde katılabiliyor. 108MP ana kamerasıyla beraber dört arka kamera bulunduruyor. RAW çekimi yapabilen bu cihaz ile, çektiğiniz görüntülerin renklerini işlerken oldukça kolaylık sağlayabiliyor, daha kaliteli fotoğraflar ortaya çıkartabiliyorsunuz. Aynı zamanda video çekimleri için EIS ve OIS desteği de bulunuyor.

Bu cihazlar, bütçeyi oldukça aşabilen cihazlar olsa da, mobil fotoğrafçılık konusunda en iyi kameralı cihazlar olarak karşımıza çıkıyorlar. Telefon alırken bir tek kamerasına dikkat etmek çok mantıklı olmasa da, hayatınızı fotoğraflara adayan biriyseniz, bu telefonlardan birisi sizin için oldukça iyi olacaktır. Çünkü performansları konusunda da oldukça başarılı telefonlardır. Eğer sadece fotoğraf çekmem, ekstra bir ton işim var diyorsanız buraya tıklayarak “Telefon almanın püf noktaları” yazımıza gidebilir, buraya tıklayarak da sohbet edip, teknoloji tartıştığımız Telegram sohbet ve kanalımıza gelebilirsiniz. Cihaz özellikleri GSMArena‘dan alınmıştır.

Arkadaşlarınla Paylaşabilirsin
Paylaşmak İçin Bağlantı
Önceki İçerik

Redmi Note 9T 5G İncelemesi, Türkiye’de neden yok?

Sonraki İçerik

Xiaomi 12 Lite Azerbaycan’da Satışa Sunuldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler