Teknoloji Haberleri

El Hareketleriyle Teknolojiyi Yönetin

Öyle bir teknoloji düşününki; eve geldiğinizde parmak hareketiyle ışığı yakabildiğiniz, bir bilek hareketiyle televizyonu açıp kanal değiştiğiniz, kısaca ufak bir hareketle evdeki bütün teknolojik aletleri kontrol edebildiğiniz. Bu ancak bilim kurgu filmlerde görebileceğimiz bir teknoloji gibi durabilir. Fakat çok da uzak bir teknoloji değil aslında.

Google, bu alandaki çalışması olan Soli projesinden haberiniz vardır. Haberi olmayanlar için kısaca özetlemek gerekirse, Özel bir çip içinde bulunan radarlar yardımıyla kişinin hareketlerini algılayarak bu hareketlere göre komutları algılıyor ve bu komutları gerçekleştiriyor.

soli projesi

Geçtiğimiz yıl duyurulan bu teknoloji gözlerden ırak bir şekilde geliştirilmeye devam ediliyor. Bu konuda pek bir haber çıkmamış olmasına rağmen firmanın verdiği iş ilanı bu projenin unutulmuş bir proje olmadığını kanıtlamış oldu. Zira ilanda, proje için yazılım mühendisi aradığını belirten firma ilan detayında belirttiğine göre projeyi günlük hayatta uygulamak için oldukça çabalıyor.

soli projesi

Amerika Federal İletişim Kurumu tarafından hazırlanan rapora göre bu proje için firmanın çeşitli çip, işletim sistemi, kullanıcı arayüzü denediği ve bu ay gerçekleşecek olan geliştirici kongresinde projeyi ayrıntılı şekilde sunması bekleniyor.

Etiketler

Yunus Emre Gündoğdu

Meraklı, uzay hayranı, teknoloji takipçisi, haritacı, sürekli farklı arayışları olan biri :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı