Rehber

Ekran Kartı Sıcaklığı Nasıl Öğrenilir?

Eğer oyun bağımlısıysanız ve yüksek çözünürlük isteyen grafik programları ile uğraşıyorsanız. Ekran kartınız 80°C kadar çıkabilir. İnsanlar maratonda sürekli koştuğunda nasıl terler ve susar ise ekran kartınızda bu şekilde yüksek çözünürlük gerektiren oyunlarda tam ve sürekli bir performans ile çalışır. Dolayısıyla ısınır. Ekranınızda donmalar, takılmalar meydana gelir. Eğer ideal çalışma aralığını aşıyor iseniz ekran kartınıza soğutucu takmalı veya aşırı ısınmaya neden olan bir problem varsa problemi çözmelisiniz.

Ekran kartınızın ısısı masaüstü bilgisayarlarda 70°C üstüne çıkarsa bu bilgisayar açısından risklidir. Eğer diz üstü bilgisayar kullanıyorsanız bu değer biraz daha fazladır. Ekran kartlarının ideal çalışma sıcaklığı 35-45°C değişir. Bu değerler, bilgisayarın bulunduğu ortama göre değişiklik gösterebilir.

Isınmalarda yapmanız gereken,

  • Kasanızı hava giriş çıkışlarının iyi olduğu bir yerde tutmak olmalı.
  • Termal macun gerekliyse yenilenmelidir.
  • Özellikle dizüstü bilgisayarlarda fanlarınızı temiz tutmalısınız çünkü bilgisayarın ısınmasını önleyecek tek şey fanlarınızdır.

Buradan  TechPowerUp GPU-Z programını indirip kurun. Bu program basit bir ara yüze sahiptir.

Graphics Card: Kartınızla alakalı bütün özelliklerin sunulduğu alandır. Burada model bilgisi, modal adı,sürücüsü ve bios versiyonu, hafıza boyutu gibi bilgileri bulunur.

Sensors: Sensors  sekmesini açtığımızda GPU Temperature alanından ekran kartı sıcaklık derecesini görebilirsiniz. Boştayken 50-55°C sıcaklık, normaldir fakat bunun üstüne çıktığı zaman performans sorunu veya resetleme gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

 

rehb1er rehber02

Etiketler

Seda Pilav

Bir insan.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı