Rehber

Ekran Kartı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu yazımızda genel olarak ekran kartı alırken dikkat edilmesi gerekenler ve oyun için ekran kartı seçimi yaparken hangi özelliklere bakacağınızı anlatacağım.

Ekran kartını belirleyen 5 farklı etken vardır. Bunlar Ram, Bit Değeri, Overclock Desteği, Oyun Optimizasyonu, Sli Desteği

Ram Miktarı

Ekran kartının da her bilgisayar gibi bir Ram miktarı vardır ve buna göre hareket eder. Bilgisayarımızda Rami ne kadar çok tüketirsek sistemin kasacağı gibi ekran kartımızda oynadığımız oyunlar veya kullandığımız programlar yüzünden Rami dolar ve FPS düşüşü yaşatır. Şuan ki teknoloji içersin de tercih edilmesi gereken Ram miktarı en az 2GB olmalı ama bu ekran kartı 2 GBmiş, 4GBmiş hemen aliyim gibi atlamayın bu ekran kartınıda ayıran faktörler mevcut.

Bit Değeri

Bilgisayarlarımızda hatta telefonlarımızda bile 32 bit veya 64 bit gibi değerler mevcutken ekran kartları içinde kendi bit değerleri mevcuttur. Masaüstünde yeni çıkan ekran kartlarından en düşük bit değeri 128 bit olarak geçerken laptoplar da 64 bit olarak geçmektedir. En yüksek bit kaç diye sorarsanız 1024 bitdir. Bir oyunda herşeyi orta değerlerde oynamak için en az benim gözümde 192 bit bir ekran kartı gereklidir.

gputweak

Overclock

Overclock türkçesi hız aşırtma olarak geçer. Eğer ekran kartımızdan gerekli performansı alamazsak bu özelliği sayesinde ekran kartını daha üst sınırlarda kullanabiliriz ve daha iyi bir performans verir bize tek sıkıntısı biraz daha fazla ısınır. Her ekran kartı overclock desteklemez. Desteklemeyenlere overclock yapmaya kalkıştığınızda ise mavi ekran veya ekran kartı çökme gibi hatalarla karşılaşabilirsiniz.

nvidia optimize

Oyun Optimizasyonu

Oyun optimizasyonu özelliği ekran kartınızın özelliklerini tanıyarak oyunları ekran kartınız için en ideal seviyelerde ayarlar ve oyunun donma vb. durumlarını engeller. Bu özellik Nvidia ekran kartlarında tek tıkla yapılırken seçili ATI ekran kartlarında elinizle uğraşarak yapabiliyorsunuz.

sli

SLI Desteği

SLI sistemi bilgisayarınızı 2 harici ekran kartı ile kullanıp 1 performans yerine 2 katı performans almayı sağlar fakat “hadi kartları direk takalım sli olsun 2 katı performans alayim” demekle olmuyor öncelikle bunu destekleyen anakartınız olması gerekiyor sonra bu özelliği ekran kartınızın da destekliyor olması gerekiyor. 2’side destekliyorsa 2 ekran kartınıda takıp yine çalıştıramayız çünkü 2 ekran kartını birbirine bağlayan SLI Köprüsü gerekiyor. Bu aparat bir ekran kartına taktığınız VGA-DVI-HDMI girişini diğer ekran kartına da takmışsınız gibi aynı anda 2 ekran kartınıda işleme sokup işlemi bölerek daha hızlı yaptırır. Tek ekran kartı bir oyunda 40 FPS veriyorsa 2.si ile 80 FPS alacağınızın garantisi yoktur bunuda belirteyim.

 

Etiketler

Berkay Acı

Beykent Üniversite öğrencisi. Genç bir coder. Tekneloji sorumlusu. Hayvan sever ve besler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı