Rehber

E-devlet Üzerinden Hangi İşlemler Yapılabilir?

E-devlet son zamanlarda hizmet ağını iyice genişleterek, bir çok işlemi yorulmadan tek tıkla halletmemizi sağlıyor.  Örneğin, E- devlet olmadan önce muhtardan ikametgah belgesi almak için muhtarı yerinde bulmak, sonrasında ikametgah adresi vermesi için bir de ücret vermek gerekiyordu. Artık e- devlet sayesinde muhtar bulma külfetiyle uğraşmadan tek tıkla ikamet adresinizi görebiliyorsunuz.

E-devlette bu ve buna benzer bir çok uygulama mevcut. Hatta son zamanlarda baya popüler olan 7 cet bulma hizmeti de çok ses getirmişti.Gelin hep birlikte e-devlette daha neler varmış öğrenelim. Ama önce şurdan başlayalım.

E- Devlet Şifresi Nasıl Alınır ?

Bu tür hizmetlerden faydalanabilmek için ilk olarak her hangi bir PTT şubesinden 2 TL karşılığında şifre ediniyorsunuz. PTT deki memurların verdiği zarf içinde size özel bir şifre oluyor. E-devlete buradan giriş yapıyorsunuz.

E-Devlet Üzerinden Verilen Hizmetler Nelerdir?

Adalet: Bu kısımda dava sorgulama adli sicil kaydı sorgulama, veraset ilamı sorgulama ve adalet organlarına iş başvurusunda bulunabilirsiniz.

Sağlık; Bu kısımdan aile hekimi doktorunuzu öğrenebilir, herhangi bir hastaneden almış olduğunuz randevularınızı görüntüleyebilir, ilaç raporlarınızı, ilaç kullanım sürenizi, muayene katılım payınızı sorgulayabilirsiniz.

Bunun dışında “Normal şartlarda ne zaman emekli olabilirim” kısmından kaç yaşında, ne kadar prim günüyle emekli olacağınızı görebilirsiniz.

Vergi, harç ve zamlar kısmından trafik cezası sorgulama, vergi borcu ve vergi levhası sorgulama, OGS ihlali gibi işlemleri tek tıkla sorgulayabilirsiniz.

Firma hizmetleri, kısmından firmalarda bulunan borç ve alacaklarınızı sorgulayabilirsiniz.

 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığını sunduğu hizmetlerden bir tanesi destek başvurusudur. Bu kısımdan ücretsiz psikolojik veya maddi yardım talep edebilirsiniz.

 

 

Etiketler

Seda Pilav

Bir insan.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı