İncelemeler

E-devlet Kapısından Yeni Servis: Artık Halk Kütüphaneleri Hizmetlerine Kolayca Ulaşabileceksiniz

Her geçen gün yeni servisler eklenen e-devlet portalına bir yenisi daha ekleniyor ve vatandaşların ellerine halk kütüphanesini getiriyor.
Sürekli yeni uygulamalarla daha kullanılabilir hale gelen E-devlet yapılan güncelleme ile, E-devlet üzerinden veya  “Kütüphanem Cepte” mobil uygulaması ile halk kütüphanesine kolayca erişim sağlayabileceksiniz.
Uygulamada e-üyelik oluşturabilecek ve aldığınız kitabın süresini uzatabileceksiniz.
Günümüzde bağımlılık haline gelen telefon ve bilgisayar gibi teknolojik aletleri daha yararlı bir şekilde kullanmamızı sağlayan bu uygulama milyonlarca kişiye halk kütüphanesi hizmetlerini sunacak.

E-devlet Kütüphanem Cepte Uygulaması İncelemesi

Bu uygulama ile sadece şehrinizde veya muhitinizde bulunan halk kütüphaneleri konumlarına değil, bütün illerde bulunan halk kütüphanelerine ulaşabilirsiniz.
Online olarak e-kitap, indirebilir, ödünç alabilirsiniz.
Kütüphanem cepte uygulamasını kullanabilmek için ilk olarak uygulamaya üye olmanız gerekmektedir.

Kütüphanem Cepte Uygulama Yorumları ve Eleştirisi

Uygulama girişinde kültür ve turizm bakanlığının logosu karşılıyor bizleri daha sonra giriş sayfasına yönlendiriliyorsunuz. E-kitap indirebilmek ve ödünç alabilmek için üye olmanız gerekiyor. Üye ol butonuna tıkladığınızda e-devletin sitesine erişim sağlıyorsunuz. Burada sizden istenen bilgiler 1 adet vesikalık fotoğraf yüklemeniz, güncel ikamet adresiniz ve e-mail adresiniz olacak. Buradaki bilgileri kaydettikten sonra e-mail adresinize kullanıcı adı ve şifreniz gelecek. Kullanıcı adınız Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranız şifreniz ise sistem tarafından otomatik olarak atılmış olacak.

  • Uygulamaya kullanıcı adı ve şifrenizle giriş yaptıktan sonra il ve ilçe kütüphanelerini görüntüleyebilir, takip edebilirsiniz.
  • Ben bu uygulamada e-kitap indirmek istedim ve gerçekten uygulamayı hevesle indirdim ancak sonuç istediğim gibi olmadı. Çünkü uygulama beklediğimden yavaş ve e-kitapta istediğim kitabı bulsam bile kitap yüklenmiyor. Umarız yorumları dikkate alırlar ve güzel bir uygulama haline getirirler. Çünkü bu projeden kütüphaneye gitmeye vakti olmayan pek çok insanın yararlanacağını ve kitap okumaktan hoşlanmayan kişilerin bile kitaplara ilgi duymaya başlayacağını düşünüyorum.

Güncelleme;

Uygulama geliştiricisine bu sorunla ilgili mail attım. Ve bana e-kitap modülü üzerinde hala çalıştıklarını, www.koha.ekutuphane.gov.tr adresinden kullanıcı adı ve şifremden giriş yapabileceğimi, e-kitaplara erişebileceğim konusunda mailime cevap verdiler. Açıkçası bu kadar çabuk ve ilgiyle cevap verileceğini düşünmemiştim. Güncellemeler bittikten sonra çok faydalı bir uygulama olacağı konusunda hemfikirim. Güncellemeler bitene kadar siteden devam edeceğim.

 

Etiketler

Seda Pilav

Bir insan.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı