Yaşananlar

Drone’ların Suçları Gün Geçtikçe Artıyor !

Son dönemlerin popüler teknolojisi DRONE‘lar.Neden mi büyük yazdım ? – Çünkü pilotları kasaptan ehliyet alıyorda ondan.Gelelim fasulyelerin faydalarına…

DRONE’lar Tam Bir Suç Makinası !

Drone‘lar bu zamana kadar türlü türlü suçlarla gündeme gelmişlerdi.Kimi zaman hava sahalarını işgal ettiler, kimi zaman kazalara sebebiyet verdiler, kimi zamanda insanların canlarını tehlikeye attılar.Ancak tüm bunları DRONE‘lar tek başına yapmadı tabi ki.Bu cihazları kumanda altında tutan kullanıcıları büyük bir dikkatsizlikle güzel vakitler geçiriyorlar suçta tabi ki bu kullanıcıların.Son zamanlarda Drone vakalarının artması üzerine ülkeler kendi kanunları kapsamında yeni kurallar gündeme getirdiler.Çoğu ülkede getirilen ortak kural “bu küçük uçakların keyfe keder kullanımlarının kısıtlanması üzerine” oldu.Kısacası artık herşey kanun,nizam ve belgeyle işler duruma geldi.

Ülkemizdede yürürlüğe giren bu kurallar Drone kullanıcılarını kısıtlıyor.Getirilen kısıtlamalar başlıca “trafik bölgeleri,uçuş sahaları,hastane yakınları,doğal alanlar” gibi önemli bölgelerden oluşuyor.

Son 6 Ayda 583 Vaka !

Abd Havacılık Kurulunun Drone‘lar hakında yapmış olduğu açıklamada; son 6 Ay içerisinde tam 583 kaza vakası yaşandığı ve bu vakaların çoğunluğunun yasak bölgeler ve yasak bölgelerin yakınlarında uçuş yapılmasından kaynaklandığı bildirildi.

Küçücük uçak ne yapacak yahu ? diyenler olabilir ancak yaşanan kaza vakalarında oldukça ileriye giden Drone sahipleride bulunuyor.Geçtiğimiz 2015 yılının yaz ayında bir uçak yolcusu 2000 Metre yükseklikte bir drone’nun uçağa yaklaşık 5 metre yakından geçtiğini belirtiyor.Aşağıdaki video ise Küçücük uçağın neler yapabileceğini ve ne gibi büyük facialara sebebiyet verebileceğinin bir göstergesi..

 

 

Etiketler

Şevket Narin

Geleceği düşünür, planlar ve hayata geçiririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı
Kapalı