DonanımMobil

Donald Trump’un Huawei’ye Uyguladığı Yaptırım Samsung’u Sıkıntıya Soktu!

ABD’de Huawei için uygulanan yaptırımlar Samsung’un yonga seti üretimini olumsuz bir yönde etkiledi.

Teknoloji devi Huawei, Donald Trump tarafından uygulanan yaptırımlar sebebinden firmanın koşulsuz şartsız ABD şirketleriyle iş veya ortaklık yapması yasaklanmıştı. Bu yasaklamaların ardından Google, Android desteğini keseceğini açıklamışdı. Ayrıca akıllı telefon ve dizüstü bilgisayarlar için gerekli donanımların çoğunu ABD şirketlerinden alan Huawei’ye parça satılmayacağını açıkladılar.

Cuma günü 2019 yılının ikinci çeyrek raporunu açıklayacak olan Samsung, Huawei’ye yapmış olduğu sevkiyatta düşüşlerin yaşanması teknoloji devi firmayı zora soktu.

Samsung, ürettiği cihazların donanımlarının yarısından fazlasını kendisi üretiyor ve üretmeye devam ediyor. Ayrıca ürettiği donanımları diğer firmalara satan firma ABD’nin Huawei’ye uyguladığı yaptırımlar sebebi ile donanım parçalarının sevkiyatında düşüş yaşadı. Bu düşüş ikinci çeyrek raporuna yansıyacak gibi gözüküyor.

Basit bir donanım satışı deyip geçmeyelim. Samsung,  gelirinin %70’e yakınını yonga satışlarından elde ediyor. Bu satışların düşüş yaşaması Samsung’u ne kadar etkilediğini Cuma günü öğrenebileceğiz.

Etiketler

ibrahim durmuş

Ülkemizde gelişmekte olan teknoloji ve oyun sektöründe elimden geldiğince katkıda bulunmaya çalıştım, çalışıyorum. Tekneloji.net'de insanlara yardımcı olmak amacı ile görev alıyorum. İletişim: ibrahim@tekneloji.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı