Rehber

DNS,VPN,Proxy Nedir ? Ne Kadar Güvenli ?

dns

Bu yazımıda son zamanların en çok merak edilen  dns nedir ? , vpn nedir ? , proxy nedir ? sorularının cevaplarını vereceğiz.Detaylı makalemizde dns,vpn ve proxy ne kadar güvenli bu hususlardada bilgiler aktaracağız.

DNS (Domain Name System) Türkçe anlamıyla alan adı sistemi genel olarak bir adlandırma sistemidir. Peki, DNS tam olarak nedir ve ne olarak kullanılır? En basit şekilde anlatacak olursak eğer DNS, bilgisayarların kendisine ait sayısal adresleri mevcuttur. Bunlara IP adresi denir. DNS’ de bu IP adreslerinin birbirleri ile eşleşmesinde görev alır. DNS’ ye bir örnek verirsek;

 

Herhangi bir cismin adını IP adresi yani numaralardan ibaret olduğunu düşünün. Telefon değil de onun adının 255.234.21.24 bu gibi sayılardan ibaret olduğunu düşününce biraz kafamız karışabiliyor. İşte burada bilgisayar işe girişiyor. Biz herhangi bir web sitesine giriş yaptığımız da yazıyla yazdığımız web sitesini sayıya dökerek siteye giriş yapmamıza neden oluyor.

vpnVPN (Virtual Private Network) sanal özel ağ anlamına gelmektedir. VPN’ nin görevi ise adından anlaşıldığı gibi sanal bir ağ yardımı ile sitelere uzaktan giriş yapmamıza olanak verir. Bazı uygulamaları da mevcuttur en başta gelenlerden biri deOPENVPN’dir. Diğerlerine göre en çok kullanıma sahiptir. Son olarak Proxy (vekil sunucu) ara bağlantı yapmamızı sağlar ve insanların çok daha hızlı bir şekilde ağı kullanabilir. Bunun nedeni ise Proxy servislerinin yoğunluğu azaltmasıdır. Proxy’ nin bir diğer yararı ise internette gezinmeniz sırasında gizli kalabilmenizdir. DNS değiştirmek, VPN ve Proxy kullanmak güvenli midir? Bir zamanlar sosyal ağların engellenmesi sırasında DNS değiştirmek çok sıradanlaşmıştı. Yani DNS çoğunlukla gerekli bir sistemdir fakat DNS değiştirirken kişisel bilgilerinizin de gözükmesine neden olabilirsiniz. Ama tabi ki de Google ve Opendns gibi ünlü şirketler bu gibi çabalara ve tehlikelere girmeyeceğini düşünüyoruz. Diğerlerinde de aynı konu dönmektedir. VPN uygulamalarının birçoğu kullanıcılarının verilerinin saklı kaldığını söylemektedir. Yine de hiçbir şey belli olmaz bu yüzden böyle konularda son derece dikkatli olunmalıdır.

proxy

Etiketler

Gürkan Aksoy

Adım Gürkan, uzun süredir makale yazarlığı yapmaktayım. Tekneloji sitesi yazarıyım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı