Rehber

Disk Yazma Korumalı Hatası Çözümü

Çoğu zaman harici veya dahili depolama aygıtımız kendi kendine veri alışverişini kesebilir. Böyle durumlarda ”disk yazma korumalı” hatasını alır ve herhangi bir veri alışverişi yapamazsınız. Rehberimde bu hatanın olası çözümlerine yer vereceğim.

Aslında disk yazma korumalı hatasına, genellikle SD-MMC tipindeki hafıza kartlarında rastlanır. Temel sebebi ise kartın yüzeyinde bulunan kilit mekanizmasıdır. Eğer kilit mekanizmasını aşağıya indirirseniz, hafıza kartı kilitlenir ve herhangi bir yeni dosya gönderemez veya silemezsiniz. Çoğu zaman bu durum istem dışı da olabiliyor. Her şeyden önce eğer bu tip bir hafıza kartında bu sorunla karşılaşıyorsanız, en basit çözüm mekanizmayı kontrol etmek olacaktır.

1-) Diskinizi Komut Satırı Üzerinden Biçimlendirin

Ana çözüm de işinize yaramadıysa, kullanabileceğiniz en etkili yol ise komut satırı ile diskinizi biçimlendirmek olabilir. Detaylı bilgilere Google üzerinden erişebilirsiniz.

 

2-) Üçüncü Parti Yazılımlar ile Biçimlendirin

Eğer Windows’unuzda sorun olduğunu düşünüyorsanız ve diskinizi biçimlendiremiyorsanız üçüncü parti biçimlendirme araçları işinize yarayabilir. Bu işte en bilinir yazılım ise HP USB Disk Storage Format Tool. Ufak bir araştırma ile yazılımı edinebilirsiniz.

3-) USB WriteProtector Yazılımı ile Kaldırmayı Deneyin

Deneyebileceğiniz farklı bir yöntem ise yine üçüncü parti yazılımlar, USB WriteProtector bu konuda yardımcı olabilir.

Rehberimde sizlere disk yazma korumalı hatasının çözümlerinden bahsettim, umarım çözümde yardımcı olacaktır. Bildiğiniz diğer yöntemler de var ise yorumlara yazabilirsiniz.

Etiketler

TUNAHAN ŞAHİN

Teknoloji meraklısı bir yaşam belirtisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı