Yaşananlar

Deri Hücrelerinden Kalp Kası Oluşturuldu

Bilim insanları hastanın deri hücresinden alınan kök hücreler sayesinde kalp kası geliştirdiler. Alınan hücreler hastanın kendi hücreleri olduğu için de doku uyuşmazlığı riski ortadan kalkıyor. Deneyler henüz hayvanlar üzerinden denense de olumlu sonuçlar alınmaya başlandı.

deri_hucresinden_kalp_kasi_olusturuldu_h25682_3c203

Kök hücrelerinin kullanımının gittikçe yaygınlaştığı bu zamanlarda yapılan bu çalışmalar tıp dünyasında yeni bir dönem başlatacağa benziyor. Zira İsrailli bir ekip, kalp yetmezliği şikâyeti ile hastanede yatan iki hastanın deri hücrelerinden faydalanarak kök hücre tedavisi üzerinde çalıştılar.

Kalp Kası

Bu çalışmalar ile ekip, hastanın kalp hücreleriyle birebir örtüşen kalp hücreleri oluşturmayı başardı. Araştırma ekibinin başkanı olan Profesör Lior Gepstein yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Araştırmamızda yeni ve heyecan verici olan şey, yaşlı ve ileri derecede kalp yetmezliği olan bir hastadan alınan deri hücrelerinin laboratuvarda genç ve sağlıklı kalp hücrelerine dönüşmesinin mümkün olduğunu göstermesidir”

Araştırmaların son sürat devam etmesine rağmen uzmanlar insan üzerinde deney yapılabilmesi için uzun süreli bir çalışma gerektiğini söylüyor.

Etiketler

Yunus Emre Gündoğdu

Meraklı, uzay hayranı, teknoloji takipçisi, haritacı, sürekli farklı arayışları olan biri :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı
Kapalı