Rehber

Clickbait Nedir ? Clickbait Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Clickbait Türkçe kelime anlamı ile tık yemi, tık tuzağı anlamına gelmektedir. Günümüzde Youtube, haber paylaşım siteleri gibi mecralar içeriklerin daha fazla okunması, izlenmesi için sansasyonel yaratacak başlıklar oluşturarak clickbait ile 2 sene de alacağı izlenme ve ziyaretçi sayısını 1 ayda almasını sağlayabiliyor. Clickbait kelimesi size çok yabancı gelse de haber kanallarında atılan ( Trump öyle bir söz söyledi ki ortalık fena karışacak…) gibi başlıklar sizlere hiç yabancı gelmeyecektir. Bu şekilde atılan başlıklar insanda merak uyandırıyor ancak kullanıcı haberin balon olduğunu anlayınca boşa zaman kaybettiğini, kendisinin aptal yerine konulduğunu düşünüyor. Clickbait yöntemi ile kısa vadede çok hit alınsa da site sahiplerinin clickbait yöntemini dozunda ayarlamaları gerekmektedir.

Clickbait Örnekleri

Ünlü Oyuncu Çaycı Hüseyin`i Öldü Mi?

Youtube da kapak resmine dikkat çekici resim koyulur. Video boyunca o resmi beklersin ancak bir türlü göremezsin. Çünkü videonun resimle alakası yoktur. Zamanın boşa gittiğine yanarsın, kanal sahibine en güzel teşekkürlerini sunarsın.

Flaş açıklama Berat Albayrak`tan geldi. Burası çok….

Şirketler Click-Bait Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

Click-bait kullanırken normal haber değeri taşıyan bir içeriğin abartılmış başlık ile süslenmesi kullanıcıyı sıkabilir. Kullanıcı zamanla sitenizden uzaklaşır, görmezden gelir. Bu sebeple ziyaretçi trafiğiniz düşebilir. Çok sık Click-bait yapmak sizi adeta bir yalancı çobana dönüştürebilir

Click-bait`i çok sık kullandığınızda en büyük sorunu SEO tarafından alırsınız. Çünkü Google algoritması Click-baitlerden pek hoşlanmamaktadır. Google site içerisinde Click-bait olup olmadığını ziyaretçilerin site içerisinde harcadığı zaman ile anlamakta olup buna göre sıralamayı yapmaktadır. Eğer ziyaretçi sayısı sizin için önemli ise sitenizde kullanıcıya Click-baitler değil kaliteli içerikler sunmalısınız. O zaman göreceksiniz ki Google sizi üst sıralara taşıyacak.

Clickbait Programı Var Mı?

İlgi çekici başlığı sizlere hazır olarak sunan bir program bulunmamaktadır. Ancak resim düzenleme programı ile oluşturacağınız ilgi çekici öne çıkan görsel sitenize ziyaretçi çekmede yardımcı olacaktır. En iyi resim düzenleme programı bence Adobe Photoshop programıdır. Çok fazla detaya gerek yok basit program önerin diyorsanız, Paint programını bile kullanabilirsiniz.

Etiketler

Seda Pilav

Bir insan.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı