Uzay

Bilim İnsanları Güneşi Karartarak Küresel Isınmayı Önlemeyi Hedefliyorlar

 

ABDli bilim insanları sera gazlarının neden olduğu küresel ısınmayla mücadele edebilmek için çok tartışılacak bir yöntem önerdi. “Dünya atmosferine güneş ışığını azaltacak kimyasallar püskürtmek”.  Uzmanlar küresel ısınma oranını yarıya yarıya azaltacak yöntemin dünyanın atmosferine stratosferik aerosol enjeksiyonu (SAI) salınımı ile küresel ısınmanın önlenebileceğini düşünüyorlar.

İnsanların küresel ısınmayı yapay yollarla geri çevirebileceği fikri birkaç on yıl öncesine dayanmaktadır. Jeomühendislik alanında çalışan kişiler ve yoğun tartışmalardan dolayı bu tür taktiklerin sadece bilgisayar modelleri olarak kaldığı görülmüştür. Atmosfere aerosol salınımının doğuracağı büyük tehlikeler arasında dünyanın bazı bölgelerinde güneş ışığından mahrum kalıp bazı bölgelerin ise fazla yağmur ile sarsılacağı düşünüyor.

Güneş Karartılması Projesinin Maliyeti

Güneş ışığını yansıtacak bir bariyer oluşturabilmek için hortumlar, toplar veya özel tasarım uçaklar kullanılarak sülfat parçacıkların püskürtülmesi gerekiyor. Harvard Üniversitesindeki bilim insanları tarafından hazırlanan raporda, projenin sadece 3,5 milyar dolar maliyetle başlatılabileceği belirtiliyor. Projenin tamamlanması ise yaklaşık 15 yıl süreceği bekleniyor.

Projenin 15 yıl boyunca bakımının sağlanması için yılda 2.25 milyar dolar masraf yapılması gerekecek. Bunun yanında araştırmanın, yaklaşık 20 km yükseklikte uçabilecek ve 25 ton yük taşıyabilecek özel bir uçağın nasıl geliştirilebileceğinin araştırılması gerekiyor.

Etiketler

Seda Pilav

Bir insan.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı