Bilgisayar Ram’ i ve Ekran Kartı Nasıl Öğrenilir?

Ekran kartı bilgisayarımız için büyük önem taşır aynı zamanda ram’ de öyledir. Sistem gereksinimleri bizi oyun olsun programlar olsun her alanda ilgilendirir. Bilgisayarı almış olduğumuz zamandan uzun bir süre geçtiyse veya bilmediğimiz bir laptop/ masaüstü bilgisayarda bilgisayarların tüm özelliklerini kolayca görebileceğiz. Bu iki önemli donanımın bilgilerini öğrenmenin bize yararı istediğimiz programları ararken veya istediğimiz oyunun sistem gereksinimlerine göz gezdirerek kaldırıp kaldırmayacağına karar verebiliriz. Peki, Ekran kartı ve Ram’ i nasıl öğrenebiliriz? Kolay bir şekilde anlaşılması için adım adım ilerleyelim.

  1. Bilgisayarımızın ara kısmına gelerek denetim masası yazıyoruz.
  2. Ardından aratarak denetim masasını açıyoruz.
  3. Menülerden sistem ve güvenlik kısmına tıklıyoruz.
  4. Sistem yazan kısma girerek Ram miktarını, sistem türünü ve işlemcimizin hızını öğreniyoruz.
  5. Ekran kartını öğrenmek için ise sol kısımda ki menüden aygıt yöneticisine girerek görüntü bağdaştırıcısına çift tıklıyoruz ve ekran kartımız karşımıza geliyor.

Bu adımları sırasıyla uyguladıktan sonra ekran kartı, bilgisayarımızın ram bilgisini, işlemcisini ve işlemci hızını öğrenebilir, bilgi sahibi olabiliriz.

Bu adımları uygulamanın yerine başlat menüsü sonrasında çalıştır diyoruz ve çalıştır kısmında karşımıza gelen panele ” dxdiag ” yazısını yazarak gelen kutucuğu onaylayıp DirectX tanı aracı ile sistemimizi inceleyebiliriz.

Ayriyeten bunlarla uğraşmayıp sık sık bakmak istiyorsak ya da zamandan kaybetmek istemiyorsak bazı uygulamalar sayesinde kolay bir şekilde istediğiniz tüm bilgileri verebilir. Bu uygulamanı adı da CPU-Z’ dir. Uygulamayı indirip kurarak kullanımını gerçekleştirebilirsiniz.

Aşağıdaki resimde de girmemiz gereken kısmı ve yan menüde ki istenilen yerleri görebilirsiniz.

 

Gürkan Aksoy

Adım Gürkan, uzun süredir makale yazarlığı yapmaktayım. Tekneloji sitesi yazarıyım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı