Yaşananlar

BDDK Onayı ile Yeni Yatırım ve Kalkınma Bankası Kuruldu

Ülkemizde yaşanan ekonomik sıkıntılar devam ederken bugün BDDK’nın da izin vermesi sonucunda yeni bir yatırım ve kalkınma bankası kuruldu. Kurulan bu banka 5 ortak ve 150 milyon TL sermaye faaliyetlerine başladı.

Bildiğimiz kamu ve özel bankaların aksine bu bankalar kalkınma odaklı çalışırlar.

Kalkınma Bankacılığı Nedir ?

Kalkınma bankası; öncelikli amacı menkul kıymet ihracı ile uzun vadeli kaynak sağlamak olan bir banka türüdür. Kamu ve özel olarak faaliyet gösteren bankalar ise mevduata bağlı olarak çalışır ve asıl amacı kâr etmektir. Kalkınma bankacılığı bir ülkenin kalkınmasında en büyük rolü oynayan banka türüdür. Kalkınma bankaları küçük ve büyük şirketlere finansman desteği sağlar. Bu destek sonucunda şirketlerin daha aktif çalışması sonucu ekonomiye katkı sağlanır.

Kalkınma Bankacılığı Görevleri Nelerdir ?

Kalkınma bankaları; büyük şirketlerin mevcut yatırımlarını destekleyerek şirketlerin kaynak ihtiyacını karşılar. Aynı şekilde küçük şirketlere, hatta yeni kurulacak işletmelerede finansman desteği sağlar. Küçük şirketlere yatırım verirken yatırım yapılacak alanı araştırır ve gerekirse desteklediği şirkete yol gösterir ve teknik destek sunar. Katılım ve Kalkınma Bankaları, ülke ekonomisine katkısı olacağını düşündüğü yeni fikir ve girişimleri fonlayarak gelişmesinide sağlar.

Anlaşıldığı üzere bu banka günlük hayatta kullandığımız bankaların dışında daha çok kâr amacı güden büyük ve küçük şirketlerin işine yaramaktadır. Vatandaşın ise ticari bir faaliyeti olmadığı sürece bu bankalar ile işi olmayacaktır.

Resmi Gazetede Yayınlandı

Bankacılık Düzenleme ve Denemetleme Kurulunun (BDDK) onayı ise Resmi Gazete’de yayınlandı.

Şevket Narin

Geleceği düşünür, planlar ve hayata geçiririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı