Backup Nasıl Alınır? [REHBER]

Android Backup Alma Rehberi

Backup Nedir?
Sistem ve datanızı daha sonra restore edilebilecek şekilde depolanması işlemine backup denir.
Neden Backup Almalıyız?
İşletim sistemimizde bir sorun meydana geldiği zaman sistem ayarlarını ve datayı geri getirerek sorunu kökten çözebiliriz.
Backup Nasıl Alınır?
Bu rehberde sadece android için backup nasıl alınacağı anlatılacağım.
İnternette ufak bir araştırma yaptığınızda çok fazla uygulama ile karşılarsınız. Smart Switch, Samsung Kies vb. uygulamalar genel olarak sadece datanızı yani müzik, resim, belgeler gibi ögelerin yedeğini alır.
Biz datamızın yanında sistemin de yedeğini almak istediğimiz için en kesin yol olan TWRP ile backup alacağız. Eğer bir önceki makalemizi okuduysanız TWRP den bahsetmiştik. Bu sefer rom flashlamak için değil backup almak için kullanacağız. Bu işlem için öncelikle TWRP yi cihazımıza kurmamız gerekiyor. Buradan TWRP kurulumunu içeren makalemizin 2.-3.-4. adımlarını uygulamalısınız.
TWRP cihaza kuruldu. Sırada backup işlemi var.
Buradan backup bölümüne giriyoruz. Data, Cache, System, ve Boot tiklerini checkleyip; Swipe to Backup sliderını sağa doğru çekiyoruz. İşlem tamamlanana kadar bekliyoruz ve tamamlandığında Reboot kısmından sistemi yeniden başlatıyoruz.
Backupı geri yüklemek için aşağıdaki kısımdan Restore bölümüne giriyoruz ve orada bulunan Backup dosyasını seçip Restore the Backup sliderını sağa doğru çekiyoruz ve işlem tamamlanana kadar bekliyoruz. Daha sonra sistemi tekrar başlattığımızda aldığımız backupı boot edeceği için açılış normalden uzun sürebilir. Bu sebeple cihazı kapatmayın veya restart atmayın.
Bu işlem cihazınızın garantisine etki etmeyeceğini de hatırlatalım. Bu konuda daha önceden tecrübeniz yoksa altından kalkamayacağınız kararlar vermemenizi öneririm.

Sinan Can Soysal

Donanımla iç içe yaşayan. Klimayı icat eden şahsiyete hayranlık duyan, kendi kendine takılan bir zat-ı muhterem.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı