Teknoloji Haberleri

Atatürk Havalimanın’da Uçak Düştü!

  TC-KON tescilli 2 motorlu özel jet dün akşam saat 21.20 sıralarında Atatürk Havalimanı’ndan Kırbırs Ercan Havalimanı’na gitmek üzere ayrıldı. 

Kalkıştan bir süre sonra Cessna Citation VII tipi özel jetin iniş takımlarında problem yaşanmaya başladı. Kule ile bağlantı kuran pilotlar uçağı tekrar Atatürk Havalimanı‘na yöneltti. İki pilot Emergency desteği istedi ve 17-35 pistinde bütün önlemler alındı. Uçak kalkıştan 10 dakika sonra piste teker koydu ve iniş takımları o sırada katlandı. Havanında çok yağışlı olması sebebi ile özel jet pistte sürtünmeye başladı.

 

Sürtünmeye bağlı olarak parçalanmaya ve yanmaya başlayan özel jet, Havalimanı sınırına 100 metre kala durdu. Hazır olarak bekleyen itfaiye ekipleri olay yerine kısa sürede varıp yangını söndürdü. Yaralılar ambulanslar ile birlikte hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı. Kaza sonrası Atatürk Havalimanı uzun süreli olarak trafiğe kapatıldı. Buna bağlı olarak da bir çok uçak havada defalarca tur atmak zorunda kaldı.

Kaza sonra pilot ve kule konuşmaları şu şekilde kayıtlara geçti;

– Kule: Tango, Charlie, Kilo, Oscar, November…
– Pilot: Devam edin
– Kule: Efendim Emergency (acil ) deklare ettiğinize mutabık mıyız ?
– Pilot: Mutabıkız, mutabıkız
– Kule: (Rüzgar bilgisi verilerek ) 3-5 sağ pisti için iniş serbest

Bu konuşmalardan sonra kule diğer uçaklara şu şekilde haber verdi;

– Kule: Küçük uçak bizden kalkmıştı. Teker arızası oluştu. ‘Emergency’ deklare etti. Son 3 milde emergency deklare ettiği için pistten çıktı. Patladı gibi gözüküyor şu anda …
– Pilot: Anladım, kırım yani
– Kule: Kırım efendim

Bakırköy Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavi gören özel jetin pilotu Muzaffer Kütük, “Durduramadık uçağı. Şükür herkes kurtuldu. Lastik patladı. Hepimiz iyiyiz.” dedi. Öte yandan da, bir muhabirin “O an ne hissettiniz?” sorusuna “Uçağı kurtarmaktan, yolcuları kurtarmaktan başka bir şey hissetmedik.” şeklinde ekledi. Aynı hastanede yaralanan 2. pilotun tedavileri devam ederken, hostes Duygu Doğançay’ın taburcu edildiği öğrenildi.

Etiketler

Selim AK

Genel Yayın Yönetmeni - İletişim: selim@tekneloji.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı