MobilTeknoloji HaberleriYazılım

Apple’ın İddialı Yazılımı iOS 12 Yayınlandı!

iOS 12, saat 20:00’da Apple tarafından yayınlandı. Bu yazılım güncellemesi ile iPhone’ların performansı artacak ve kullanıcıların memnuniyeti üst seviyeye ulaşacak diyebilirim. Eski model iPhone’lar bu performans desteği ile birlikte tekrardan canlanacak.

Performans Eşitlemeleri

Performans iyileşmelerinden bahsetmişken biraz detay verelim. Bu güncelleme sayesindde Apple’ın eski model iPhone’ları yavaşlattığı iddiası ortadan kalktı. iPhone 5S ve üst model cihazlara performans eşitlemesi geldi. Kamerayı açmaya çalıştığımızda %70,klavyede yazı yazarken ise %50 daha hızlı tepki alacağız.

FaceTime

Facetime’da 32 kişiyle aynı anda görüntülü ve sesli görüşme yapmak artık mümkün hale geliyor..  Facetime’ın göze çarpan en büyük yeniliği, görüşme esnasında konuşan kişinin görüntüsünün otomatik olarak büyümesi oluyor.

Siri

Siri piyasaya sürüldüğü günden beri kullanıcıların ilgisini çekiyor. Bu ilgiyi kaybetmek istemeyen Apple, Siri’yi günden güne geliştiriyor. iOS 12 güncellemesi ile birlikte Siri’ye 40 farklı dil seçeneği getirildi. Ayrıca Siri kestirmeleri adında bir çok kısayol getirildi. Bu kısayollar sayesinde kilit ekranına bir çok öneri düşüyor. Bu öneriler sayesinde günlük işlerinizi daha kolay halledebiliyorsunuz. Ayrıca bu rutin işleri ses ile kontrol edebiliyorsunuz.

Rahatsız Etme

iOS 12 özelliği ile birlikte rahatsız etme özelliğini özelleştirebiliyorsunuz. Bulunduğunuz konuma,belirlediğiniz süreye veya etkinliğe göre rahatsız etme özelliğini özelleştirebiliyorsunuz.

Ekran Kullanım Süresi

iOS 12 ile birlikte hangi uygulamada ne kadar süre geçirdiğimizi görebiliyoruz. Ayrıca bu özellik sayesinde kullandığımız uygulamaya gelen bildirim sayısını geliştirilen ekran özelliği sayesinde öğrenebileceğiz. Ayrıca ebeveynler çocuklarının iPhone ve iPad kullanımını sınırlandırabilecekler.

Kamera

Kamera üzerinde yapılan en büyük iyileştirme portre modu için yapıldı. Portre modu ile çekilen fotoğraflarda bulanık alan ve netlenen nesne arasındaki ufak detaylar daha iyi korunabilecek.

Memoji

FaceTime ve mesajlar uygulaması için kendi karakterinizi yaratabiliyorsunuz. Ayrıca Animojiler uygulaması için 4 farklı karakter eklendi.

Fotoğraflar

Fotoğraflar için ayrı bir yenilik geldi. Görüntü düzenlemesi için fotoğraflara RAW desteği geldi. Karışık fotoğraflarla dolu galerinizde aradığınız bir fotoğrafı bulabilmek için anahtar kelimelere,konuma ve etkinliklere göre fotoğrafı bulabilmek mümkün.

Ayrıca kullanıcılardan gelen bazı geri dönüşlere göre animasyonlarda yavaşlama oluşmuş ve ekran okuyucularında sıkıntı meydana gelmiş. Umarım yeni güncellemeler ile bütün sorunlar çözülür ve  iOS 12 stabil bir hale gelir.

Düşüncelerinizi yorum kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

Şevket Narin

Geleceği düşünür, planlar ve hayata geçiririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı