Teknoloji Haberleri

Apple işletim sistemi iOS 11.2.1 Jailbreak Yapıldı!

Apple, iOS 11.2.1 güncellemesini güvenlik açıklarını kapattı ve geçtiğimiz günlerde kullanıma sundu. Uzun zamandır Jailbreak işlemleri için büyük önlemler alan Apple, bu son güncelleme de buna engel olamadı.

Çinli şirketin güvenlik araştırmaları, iOS 11.2.1’i çalıştıran iPhone X’in başarıyla jalibreak olduğunu iddia ediyor. Alibaba Pandora Labs başkanı Song Yang; iOS 11.2.1 yüklü iPhone X’e bu işlemi uyguladıklarını belirtti ve bu işlemin ardından cihaz stabil şekilde çalışmaya devam ediyor diye de ekledi.

Bu Jailbreak işlemi kamuoyu ile paylaşılmayacak, gelen açıklamaya göre bu işlem sadece güvenlik açıklarını test amaçlı olarak yapılmış, yani hiç bir türlü Jailbreak aracı paylaşılmayacak.

Jailbreak bekleyenler için, cihazların Jailbreak edilmesi sevindirici bir haber fakat bu Jailbreak aracını Çinli Şirket Alibaba paylaşmayacağı için  başka birileri oluşturana kadar maalesef beklemek zorundalar.

Jailbreak Neden Önemli?

Apple’ın normalde işleme izin vermediği dosyaları, işlem yapılabilir hale getirdiği için bu Jailbreak işlemi bazı geliştiriciler tarafından çok fazla tercih ediliyor bu açıdan önemi bulunuyor.

Apple,  iOS 11.2.5 güncellemesi ile bu açığı tamamen kapatacaktır. Apple’dan bu konu hakkında bir açıklama gelmedi.

Etiketler

Yusuf Kamil Genç

Teknoloji ve yenilikleri takip eden ayrıca bir çok web projesi bulunan webmaster.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı