Teknoloji Haberleri

Apple gelecek sene iOS ve MacOS uygulamalarını birleştirebilir

Apple, geliştiricilere her iki platformda da çalışan tek bir uygulama oluşturmalarına izin vererek, gelecek yıl iOS ve macOS’u büyük bir şekilde birleştirmeye başlayabilir.

Raporda, planların her zaman değişebileceği belirtiliyor ancak eş platform uygulamalar gelecek sene geçerli olacak gibi görünüyor. Öyleyse, olasılıkla Apple’ın Dünya Geliştiriciler Konferansında, haziran ayında duyurulacak ve ardından sonbaharda, iOS ve macOS’un yeni sürümleri ile kullanım başlayacaktır.

Mac’in çok iyi uygulamaları olan payı olsa da, iOS çok daha canlı bir ekosistem. Geliştiricilerin bir kerede iki platform oluşturmalarına izin vererek, Apple, güncellemeler ve yeni uygulamalar için Mac’e ulaşması için potansiyel olarak daha kolay ve hızlı olmasını sağlayabilir.

Bunların hepsinin nasıl çalışacağı en büyük soru, bunun, macOS’un iOS bölümlerini taklit edeceği veya geliştiricilerin yine de iki ayrı uygulamayı kodlamaları gerekip gerekmeyeceği halen belli değil.

Microsoft, bu aynı şeyi Universal Windows Platform uygulamalarında bir süredir deniyor ve geliştiricilerin Windows, Windows telefonları, Xbox, HoloLens ve hatta Surface Hub’da çalışan uygulamalar oluşturmasına izin veriyor. Bu, sınırlı bir başarıya neden oldu, kısmen de geliştiricilerin hizmet etmeyi umursamadıkları bir veya daha fazla platform olacaktı. Google aynı yolda ilerleyerek Android uygulamalarını Chrome OS’ye getirmeye başladı.

Etiketler

Yusuf Kamil Genç

Teknoloji ve yenilikleri takip eden ayrıca bir çok web projesi bulunan webmaster.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı