Teknoloji Haberleri

AMD Huawei İçin İşlemci Üretecek!

AMD Huawei İçin HiSilicon Kirin İşlemciler Üretecek!

Huawei HiSilicon Kirin işlemcileri AMD mi üretecek ? AMD ve Huawei’den büyük bir anlaşma mı geliyor ? Huawei’nin yonga üretim firması AMD mi olacak?

Yaklaşık bir yıl önce Google’dan desteği kesilen Huawei, batmak yerine çok akıllıca hamleler yapmıştı. Bugün Huawei kendi mağazasıyla, kendi servisleriyle yeni bir ekosistem yaratıyor. Gün geçtikçe rekabeti kızıştıran Huawei, oldukça geniş bir ürün üretim yelpazesine sahip. Huawei; kendi yazılımları, kendi ürün yelpazesi, yakında gelicek olan HarmonyOS ve bir çok teknolojik yenilik ile karşımıza çıkıyor. Yaşanan olayları oldukça iyi değerlendiren Huawei, oldukça dikkat çeken yeni bir anlaşmaya imza atıyor.

Bir yıl önce ABD tarafından ambargoya giren Huawei’nin, HiSilicon Kirin üreticisi olan TSMC’nin Huawei’ye işlemci üretimini bıraktığını duymuştuk. Aynı zamanda Qualcomm, Samsung gibi işlemci üreticilerinin, Huawei’ye işlemci tedarik etmeyeceği duyurulmuştu. Batmasına göz yumulan Huawei, batışı durdurmak için yeni hamleler yaptı. Bu durum karşısında Huawei’nin yeni hamlesi oldukça dikkat çekti.

AMD Huawei İçin İşlemci Üretecek'

Huawei’nin İşlemcilerini AMD Üretecek

Geçtiğimiz saatlerde Huawei’nin resmi sitesinde yayınlanan haberde, Huawei’nin AMD ile işbirliği yapacağı duyuruldu. Huawei yeni HiSilicon Kirin işlemcilerinin üretimini AMD’ye bıraktı. 5 nm işlemci teknolojisine geçen Huawei, işlemci üretimi için AMD ile el sıkıştı. AMD ve Huawei, aralarındaki ilişkiyi güçlendirecek gibi duruyor.

İşlemci üretiminde de yeni adımlar atan Huawei, Google ve Apple tekeline yeni bir rakip olarak güçleniyor. Huawei, zamanla kendini geliştirmeye devam edecek. Umarız ki bu rekabet bizlere daha kaliteli ürünler sunmaya devam eder.

Etiketler

Yunus Emre Kuru

Teknoloji meraklısı Tekneloji yazarı. Bir webmaster, frontend developer ve UI tasarımcısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı