E-TicaretTeknoloji Haberleri

Amazon Süper Güçlü Bir Verimerkezi Yongası Planlıyor

E- ticaret devi Amazon, ikinci bir arm based tabanlı çip üzerinde çalışıyor.

Amazon’un , bulut bilişim bölümü, Intel ve AMD’nin sunucu yongalarına olan bağımlılığından kurtulacağı için veri merkezlerinde kullanılmak üzere daha güçlü bir işlemci yongası tasarladığı bildirildi .

Yeni AWS(Amazon Web Services) yongası Arm teknolojisinden faydalanıyor ve konuyla ilgili kaynaklara göre, şirketin geçen yıl piyasaya sürülen ilk Arm tabanlı yongası Graviton’dan en az yüzde 20 daha hızlı olacak .

Bulut bilgi işlem pazarı şu anda Intel ve AMD tarafından kontrol ediliyor, ilki sunucu işlemcisi pazarının yüzde 90’ından fazlasını kontrol ediyor ve daha sonra geri kalanının çoğunu kontrol ediyor.

Veri Merkezi Pazarını Bozabilir

Amazon’un ilk Arm çipi Intel’in veri merkezi işini aksatmasa da, Bernstein Analisti Stacy Rasgon, doğru destekle Arm’ın gerçek bir meydan okuma olabileceğine inandığını söyledi.

Konuyla aşina olan kaynaklar, e-ticaret devinin yeni çipinin Intel’in veya AMD’nin kadar güçlü olması beklenmediğini söyledi .

Amazon’un ilk Graviton çipi, Arm’dan daha eski Cortex A72 teknolojisini kullandı, ancak yeni çip muhtemelen firmanın Neoverse N1 teknolojisini kullanacak. Meseleye aşina olan bir başka kaynak Reuters’e göre çipin Graviton’a 16 göre en az 32 çekirdeğe sahip olması beklendiğini söyledi . Yeni çip aynı zamanda kaynağı hızlandırmak için diğer yongalarla bağlantı kurmasını sağlayacak “ fabric” olarak adlandırılan bir teknolojiyi kullanacak

Etiketler

Seda Pilav

Bir insan.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı