İnternetKripto ParaRehberTeknoloji Haberleri

Altcoinlere Yatırım Yapılmalı mı ? – Bitcoin ve Altcoin Yatırım Tavsiyeleri

BİTCOİN YÜKSELİŞİNDEN TEDİRGİN OLMAYANLAR YADA İŞİ OLMAYANLAR OKUMASIN

Oldukça önemli bir konu olduğunu hepimiz anladık sanırım. Belki biraz geç keşfedilen bir cevher belki de bilmeyenler için yeni bir ışık. Bitcoin kelimesini en az bir defa duymuşsunuzdur. Evet son zamanların 1 tanecik şey 40 bin lira edermi denilen sanal para birimi. Şuan kripto para dünyasının tekeli. BİTCOİN..

Bitcoin sistemi 3 Ocak 2009 tarihinde hayatımızdaki yerini aldı. Biliyorum. Çoğunuzun haberi yoktu. Belki de bildiğiniz halde umursamıyordunuz. E yeni çıkan birşey. Ne elle tutuluyor, ne gözle görülüyor. Garip doğrusu. 2009 yılı için garip olduğu söylenebilirdi belki ancak 2017 için efso diyebileceğimiz türden bir coin haline dönüştü. Değeri oldukça yüksek. Mesela bugün (29 Kasım 2017) itibariyle 11.000 dolar seviyesini gördü. İnanılamaz !

Dün (28 Kasım 2017) insanlarımız “Yeter Artık !” Bu durdurak bilmeyecek bende bitcoin alacağım diyerekten pamuk elleri cebe indirdiler. Bugün 11.000 dolar seviyesini görmesiyle “düşsün öyle alacağım” diyen bir takım insanda alımlarını yaptılar. Hemen sonrasında sadece 30 dakika içerisinde 11.000 seviyesinden 9.000 seviyesine gerileyen Bitcoin eski yatırımcılarını kıs kıs güldürürken yeni yatırımcılarınıda hafiften yusuflattı.

Bu yazıyı yazdığım anda tekrardan 10.000 dolar sınırına ulaşsada ani değişiklikler olması aslında yatırımcılar için önemli tavsiyelerde bulunmak gerektiğini gündeme getirdi. Herşeyden önce kripto paralar bir dolar veya bir euro değil. Hele altın hiç değil. Farklı bir bakış açısını ele alıp coin dünyasına bakış açınızı değiştirmeniz gerekiyor. Bugün 3,95 olan dolar yarın 4,25 olabilir. Veya bugün 5 lira olan Euro yarın 4,75 olabilir. Ancak 22:00 saatinde 11.000 dolar olan Bitcoin 22:05 saatinde 10.900 dolar olmayabilir 🙂 Mesela 9.000 e kadar 20-30 dakikada düşebilir. Hemen aşağıda Bitcoin ve Altcoin almak isteyen vatandaşlarımız için bazı açıklamalarda bulunacağım.

Şuanda Bitcoin Almak Mantıklı mı ?

Bu soru insanlar tarafından çokca merak ediliyor. Özellikle son haftalarda kripto para gündemi ülke gündemini meşgul ediyor. Diyanet çıkıyor fetva ediyor. Falan filan.. Diyanet demişken.. yaptıkları açıklamalar doğru olabilir ancak bankalar ile faiz bataklığına sürüklenen insanlarımız için fetva vermediğiniz sürece alım satım yaptığımız coin dünyasına karışmayınız lütfen.

BİTCOİN  !

Bitcoin giderek değer kazanıyor ve uzmanlar 100.000 dolar seviyesini göreceğini düşünüyor. Henüz 10.000 dolar seviyelerinde bir aşağı bir yukarı gidip geliyor. Tabi bu durum yeni yatırımcıları ve elindeki BTC sayısını arttırmak isteyenleri tedirgin ediyor. Coin değeri arttıkça salınım oranıda artıyor ve kararsız hale geliyor. Örnek olarak şuan 10.000 dolardan alım yaptığınız bitcoin 1 dakika sonra 9.750 dolar olup sizi üzebilir. Tabi bu zarar ettiğiniz anlamına gelmiyor. 1 saat sonra 11.000 dolarda olabilir 🙂 Burada anlatmak istediğim oynak bir piyasa karşınızda ve iyi analizler sonucunda nokta atışı yapmanız gerekebilir.

Bu yazımızda hiçbir teknik detaya girmeden sadece mantıksal konuları ele alarak bir yaklaşım sergileyeceğiz. Öncelikle alacağınız coin hakkında Türk ve yabancı kaynakları, yaşanan son gelişmeleri takip etmelisiniz. Bitcoin ile ilgili forumlarda açılan konuları ve yatırım önerilerini herkesin parmaklarından okumalısınız ki aklınızda bir fikir oluşsun. Günlük, Haftalık ve Aylık grafikleri detaylı inceleyip dayanak noktalarını gözlemlemeniz alım yapacağınız coin için doğru adımı atmanızı sağlayabilir. Coin dünyasında anlık takip her zaman sizi kara geçirir ve neler yaşandığı konusunda yabancılık çekmezsiniz.

Altcoin Almak Mantıklı mı ? Geleceğin Yeni Jönleri Altcoinler !

Şuanda karizmatik coinimiz Bitcoin değil mi ? Şuan tekel. Baba benim diyerek piyasalara meydan okuyor. Dünyadaki dolar rezervinden daha fazla değere sahipmiş kendileri. Bakmayın 2009 yılında çıktığına asıl meydan okumayı 2017 senesinde yaptı Bitcoin. Açın grafikleri bakın. Yada siz zahmet etmeyin ben aşağıya koyuyorum.

Görüyorsunuz…

 

Arkadaş ! Bu yılın başından beri düşsün alıcam diyen arkadaşlar hala daha Bitcoin düşer mi ? bitcoin alınır mı ? diye sorular sormaya devam ediyorlar. Görmüyor musun arkadaşım ? 10.000 dolar olmuş almış başını gitmiş. Benim tavsiye coin piyasası sadece Bitcoin demek değildir. Altlara inince güzel coinler ile karşılaşmanız muhtemeldir. Bu coinler ile tanışmanızı tavsiye ederim. Mesela Dash Coin, Lite Coin, ZCash…

Yukarıda saydığım altcoinler alınası türden. Alsanız da 2027 gibi bir senede ölmez sağ kalırsak hayatınız değişebilir. Tabi şuanki duruma göz alarak söylüyorum bunları. Bir Bitcoin furyası almış başını gidiyor. İleride eminim ki sanal dünya iyice gelişecek ve altcoinlerde piyasa iyiden iyiye varlığını hissettirecek.

Hangi Altcoinler Alınmalı ?

  • Lite Coin
  • Dash Coin
  • ZCash
  • Doge Coin
  • Ethereum Classic
  • Bitcoin Cash

Altcoin alırken dikkat etmeniz gereken en önemli şey. Öncelikle ilgili coinin piyasa hacmi ve piyasada duyulan güveni oldukça önemli. Güven duyulmayan bir kripto para uzun vadede zarar ettirebilir. Geliştirici topluluğunun attığı adımlarda bir o kadar önemli. Örnek olarak yukarıda altcoin sınıfında Ethereum’dan ayrılan Ethereum Classic ve Bitcoinden ayrılan Bitcoin Cash var. Bu altcoinlere olan güven ve işlem hacmide bir o kadar yüksek durumda. Lite Coin ise direk Bitcoin ile takaslanabilir özelliğe sahip. Her coinin çeşitliği özelliği mevcut.

Mesela Lite Coinin bazı avantajları var.

  • Bitcoin 21 milyon adet üretilebilecekken Litecoin 4 katı bir değerle tam tamına 84.000.000 adet !
  • Bitcoin 10 dakikada 1 blok üretirken Litecoin 4 kat daha az bir değerle tam 2.5 dakikada 1 blok üretiyor!
  • Litecoin daha basit bir algoritma kullanıyor. Ekran kartları Litecoinin madencilik algoritmasını daha kolay çözdüğü için daha az enerji harcıyor. E haliyle az enerji az gider !
  • Litecoin geliştiricileri bu para birimini önemsiyor ve avantajlarıyla daha cazip hale getiriyor. Üstelik lite coin yapılacak değişiklik ve geliştirmeler için daha uygun bir zemine sahip.

Coin Takip Siteleri

Bitcoin ve Altcoinleri anlık olarak takip edebileceğiniz bazı siteleri paylaşacağım.

Alım ve Satım Yapılabilir Türk ve Yabancı Borsalar

Türk Coin Borsaları

Yabancı Coin Borsaları

 

BU YAZI ÖZET OLARAK HAZIRLANMIŞ OLUP AKLINIZDA BİR FİKİR OLUŞTURMASI İÇİN OLUŞTURULMUŞTUR.

BU YAZI SİZE YATIRIM TAVSİYESİ DIŞINDA FİKİR TAVSİYESİ SUNMAKTADIR. YAZILANLARI BAZ ALARAK GELİP SEN BÖYLE DEDİN BÖYLE OLDU İHTİMALLERİNİ UNUTUNUZ.

 

Etiketler

Şevket Narin

Geleceği düşünür, planlar ve hayata geçiririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı