Rehber

Akıllı Telefon Nasıl Şarj Edilmeli?

Bir kaç sene önce akıllı telefonların hayatımızda bu kadar yer edeceği aklımıza bile gelmezken, artık akıllı cihazlar vazgeçilmez bir parçamız haline geldi. Kaliteli parlak ekranlar, fotoğraf makinelerini aratmayan yüksek megapikselli kameralar, hayatımızı kolaylaştıran uygulamalar birleşerek smartphone`u oluşturdu.

Akıllı telefonlarda bu kadar özellik birleşince haliyle şarj gün boyu dayanmamaya başladı. Kullanıcılar artık priz başında beklememek için bataryayı daha uzun ömürlü kullanmanın yollarını arıyorlar.

Peki…

Akıllı Telefonlar Nasıl Şarj Edilmelidir?

Akıllı telefonları şarj ederken dikkat edilmesi gereken kurallardan ilki, yan sanayi dediğimiz sahte ürünleri telefonunuzda kullanmamaktır. Yan sanayi ürünler mümkün olduğunca ucuz ve az malzemeden yapıldığı için şarj performansı sizi tatmin etmez ve hatta cihazınızı patlayabilir, yangına sebebiyet verebilir.

Akıllı telefonların şarj edilmesinde bir diğer konu geceden sabaha kadar şarjda bırakılan cihazdır.Telefonu %100 oluncaya kadar şarj etmek veya şarjı tamamen bitiresiye kadar kullanmak bataryanın ömründen ömür götürür. Eğer uzun ömürlü bir batarya kullanımı istiyorsanız,

Telefonun şarj yüzdesini %25 ve %80 aralığında tutun.

Cihazınızda kritik seviye bildirimi görmeden şarja takın. Genelde telefonlarda şarj %15`in altına indiğinde kritik şarj seviyesi mesajı görürsünüz.

Telefon şarjdayken telefonu kullanmayın.

Telefonu şarjdayken kullanmak hayatınız açısından ciddi bir risktir. Cihaz bataryasının patlaması durumunda yangın çıkabilir ve cildinizde geri dönüşü olmayan izler bırakabilir. Telefonun şarjda kullanımı hem pil ömrünü kısaltır hem de cihazın bataryasının dolması uzun sürer.

Şarjın hemen dolmasını istiyorsanız telefonu kapatıp uçak moduna alın.

Telefonunuz uçak modunda veya kapalıyken internet, aramalar gibi pili tüketen uygulamalar olmadığı için telefonun şarjı hemen dolar. Sizde zamandan tasarruf edersiniz.

Bataryayı sıcaktan koruyun.

Şarj sırasında zaten ısınan batarya, sıkı, kalın kılıflar kullandığınızda daha fazla ısınır. Fazla ısınan bataryanın ömrü kısa olur.

İlk alınan telefonu %100 şarj seviyesine kadar doldurun.

Bataryayı tam olarak doldurduktan sonra telefonda birden yüksek akım gezmemesi için güç tasarrufunda kullanın. Telefonu Güç tasarrufunda kullanmak batarya ve pil kullanım ömrünü oldukça uzatır. Kaliteli bir kullanım sağlar.

 

Etiketler

Seda Pilav

Bir insan.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı