İnternet

Açılan Sahte Hesaplar Suç Sayılacak!

Sosyal medyada sahte hesap açan kişiler artık suçlu. Taciz amaçlı açılan fake hesaplar veya siyasi fikirlerini sahte hesap üzerinden paylaşma gibi olaylar günümüzde çok fazla. Sahte hesap açanlar bu şekilde kendini gizlediğini, kimsenin onu bulamayacağını ve kendini güvene aldığını düşünmekteler. Bu ceza uygulamasını ilk olarak İngiltere başlattı. Sosyal medyada intikam, taciz ve resmi kurumları rahatsız etmekte olan sahte hesaplar kanunen İngiltere’de suç sayılacak.

İngiltere Kraliyet Savcılık Teşkilatı (CPS) tarafından alınan bu karar “onaylanırsa” eğer Twitter, Facebook ve İnstagram gibi başta olmak üzere sahte hesap kullananlar başkalarını taciz gibi olaylar olduğunda anında o kişi suçlu olacak.

İngiltere Savcısının yaptığı konuşmada, “Bu kişiler, sahte hesap kullanınca ve sahte isimle internet sayfaları açınca izlenemeyeceklerini  düşünüyor ama durum öyle değil. Failler internette ayak izlerini bırakmış oluyor” dedi. Kraliyet Savcılığı Teşkilatı sözcüsü Saunders “Örneğin, bir mağdurun ismiyle sahte hesap açılır hakkında yalan yanlış bilgiler paylaşılıp itibarına zarar verilir ve küçük düşürülürse bu ceza gerektiren bir suç olacak” açıklamasında bulunuldu. Bu açıklamadan anladığımız kadarı ile yeni bir yasanın geleceğini gösteriyor.

Etiketler

HÜSEYİN TABAN

Teknoloji ve oyun yazarı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı