1800₺ Sistem Toplama Rehberi

Son zamanlarda yaşanan vize sorunundan dolayı dolar uçuşa geçti. Haliyle topladığımız sistemlerinde fiyatı bayağı arttı. Bugün uygun fiyata yüksek performansı sunabilen ve aynı zamanda Ryzen’a geçiş kapısı olan bir sistem toplayacağız. Fazla sözü uzatmadan geçelim parçalara 🙂

AMD Athlon X4 950


Kendisi, X4 860K adlı kardeşinin güncel versiyonu 🙂 Defalarca 860K’yı almamanızı önermiştim çünkü DDR3 platformunda ve eski soket bir işlemciydi. Sistemimizde X4 950’yi uygun gördük.

ASUS PRIME B350M-K

Zorunlu olmadıkça A320 çipsetli anakartların ve sistemlerin taraftarı değilim. B350 kullanılan sistemler hem O.C’ye müsait hem de ileriye dönük. İleride yeniden anakart masrafı açmamanız için PRIME B350M-K’yı uygun gördüm sizler için.

SAPPHIRE AMD RADEON RX 560 2 GB

X4 950, 860K ile eşit olduğu için o hangi ekran kartını kaldırabiliyorsa biz de onu koymak zorundayız. Oyunlarda yeterli performans verebilen AMD’nin RX 560 2 GB modelli ekran kartını sistemimizde bulunduruyoruz.

CORSAIR VENGEANCE LPX 8 GB 2400MHz


Araştırmalarım sonucu piyasanın en ucuz ve kaliteli DDR4 bellek Corsair’in Vengeance 8 GB modeli. Hem soğutma bloğunun olması, hem de ucuz olması nedeniyle seçtik kendisini 🙂

AeroCool GT Black Edition 500W


Advance modelini seçmememizin sebebi, kötü bir güç kaynağıyla geliyor olması. Bu modeli ise markanın kendi F/P ürünü olan VX 500 ile geliyor. High Power’a çamur atmak değil amacım, ancak ECO serisi gerçekten kötü. Bu yüzden VX 500’lü modelini seçtik.

Toshiba P300 1 TB


P300’e artık alışmışsınızdır 🙂 Uygun fiyata yüksek performans sunabilen sabit disklerden 🙂 Bütçemiz kısıtlı olduğu için yüksek performanslı bir sabit diske ihtiyacımız var ve P300 bunu fazlasıyla karşılıyor.

Geçelim linklere 🙂

İşlemci: https://goo.gl/AXdZtE
Ekran Kartı: https://goo.gl/6aSmpn
Bellek: https://goo.gl/hoX7rj
Anakart: https://goo.gl/AuGfPJ
Kasa: https://goo.gl/zfg5fT
Harddisk: https://goo.gl/XC6ecd

Sistemi kabaca değerlendirecek olursak:
+ B350 çipsetli anakart, Ryzen’a geçiş ve O.C için ideal.
+ Yüksek performanslı sabit disk
+ Kaliteli kasa ve güç kaynağı
+ RX 560 ile darboğaz olmadan çalışabilme
+ Uygun fiyata Ryzen’a geçiş kapısı

– Athlon X4 950, 1050Ti gibi yükseltmeler için yersiz bir işlemci. Mutlaka Ryzen’a geçmelisiniz.

Umarım beğenirsiniz 🙂 Sistem ile ilgili sorularınız için Facebook sayfamıza ulaşabilirsiniz.

TUNAHAN ŞAHİN

Teknoloji meraklısı bir yaşam belirtisi.

3 Yorumlar

  1. Öncelikle iyi akşamlar. Yorumlamada bir hata gördüm. Athlon X4 950, X4 860k dengi değil. GTX 1060 6GB’la testi yapılan, overclock ile Ryzen 3’lere kök söktüren bir işlemci.

    1. Merhaba, neredeyse ikisi de kardeş işlemciler. Aralarında nesil farkı var. Bu sistemi düşük bütçeden Ryzen’a geçiş için topladık. 1050Ti bile kaldıramayan işlemcinin 1060 6 GB’ı kaldırabileceğini sanmıyorum. Ki bu benim yorumum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı