DonanımTeknoloji Haberleri

10 Yaşındaki Çocuk Face ID Kullanarak Annesinin iPhone X’inin Kilidini Açtı

iPhone X piyasaya çıktığından beri insanlar, yapılan sahte maske de dahil olmak üzere telefonun Face ID özelliğini kandırmak için her türlü yolu deniyor. Apple, bunun yalnızca ikizler veya 13 yaşın altındaki kardeşler ile olabileceği düşünülüyordu. Ancak, yeni bir video da görüyoruz ki annesinin iPhone’unun kilidini 10 yaşındaki birinin açtığını gösteriyor. Yeterince benzeyen herhangi bir aile üyesi sistemi atlayabilir. Gerçi burada cidden anne oğul arasında büyük bir benzerlik bulunuyor.

Video, annesi yüzü için Face ID oluşturmasına rağmen, oğlunun yüzünü kullanarak telefonun kilidini açabileceğini açıklıyor. Oğul aynı zamanda babasının telefonunun kilidini açabildi, ancak yalnızca bir kez.Annesi yüzünü farklı ışık altında yeniden kaydettirdikten sonra oğlu artık telefonunun kilidini açamadı. İlk kayıt işlemini tekrarlamak için dimmer aydınlatmada üçüncü kez kayıt yaptı ve oğlu telefonun kilidini tekrar açmayı başardı.

Apple, Face ID’nin Dokunmatik Kimlikten daha güvenli olduğunu söylese de, yalnızca aynı yaştaki ikizler ve kardeşler ile değil, aynı zamanda farklı cinsiyetlerden ve önemli ölçüde farklı yaştaki kişilerle yapılan yanlış pozitif olasılıkları hakkında sorular ortaya atıyor. Apple’ın 13 yaşın altındaki “geliştirilmemiş yüz özelliklerinin” Face ID ile ilgili sorunlara neden olabileceğini söylediği gibi, oğulun yaşının da düşük olduğundan kilit açabilme mümkündür.

Etiketler

Yusuf Kamil Genç

Teknoloji ve yenilikleri takip eden ayrıca bir çok web projesi bulunan webmaster.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı