Rehber

%100 Disk Sorunu Neden Olur?|Resimli ve Detaylı Anlatım

%100 Disk Kullanımı sorunu şimdiye kadar hemen hemen herkesin başına gelmiştir. %100 Disk kullanımı olduğunda bilgisayar hiç olmadığı kadar yavaşlar ve istenilen işlemleri yapamaz hale gelir.

%100 Disk Kullanımı Sorunun Nedenleri

Virüs Kaynaklı Sebepler

Bilinmeyen kaynaktan indirdiğiniz dosyalar sebebi ile, bilgisayarınıza bulaşan rat, trojan gibi virüsler %100 disk alanı kullanımına yol açabilir. Bunun için bilgisayarınızı düzenli aralıklarla virüs programları ile taratmanız tehlikeli dosyaları bilgisayarınızdan kaldırmanız gerekmektedir.

 Diski Tüketen Uygulamalar

Başlat çubuğuna gelip, sağ tıklayıp, görev yöneticisine giriniz. İşlemler sekmesi bölümünde diskin üzerine tıkladığınızda ilk sırada olan şey diski en çok tüketen uygulamadır.  Bellek kullanımı ise bilgisayarın RAM ini ifade eder. Chrome adeta bir RAM canavarıdır. Zaten koyu renkle gösterildiğinden bilgisayarın RAM ini nasıl tükettiğini  görebilirsiniz. Ancak şuan işimiz Disk alanı ile olduğundan disk kısmına bakmalıyız.

  1. Windows Logo tuşuna ve R tuşlarına aynı anda basınız
  2. Çıkan ekrana services.msc yazıp açınız.
  3. Buradan Windows Search seçeneğini bulunuz ve sağ tıklayınız. 
  4. Başlangıç türünü Özellikler bölümüne gelip aşağıdaki işaretli kısım gibi Durdur butonuna bastıktan sonra Devre dışı şeklinde değiştiriniz. Daha sonra Uygula ve Tamam`a tıklayınız.

Daha sonra tekrar Hizmetler kısmına gelip, Arka plan Akıllı Aktarım bölümüne gelip, Özelliklere tıklıyoruz.

Daha sonra Windows Search`te yaptığımız  gibi Özellikler bölümüne gelip Durdur butonuna bastıktan sonra Devre dışı şeklinde değiştiriyoruz.

Aynı işlemleri Windows Update seçeneğine gelip yine aynı şekilde Özellikler kısmına gelip ayarları Durdur ve Devre dışı şeklinde değiştirip, Uygula butonuna basıyoruz.

Arka Planda Çalışan Uygulamalar

Arka planda çalışan tüm uygulamaları kapatmak için, Windows`un Ayarlar Bölümüne geliyoruz. Buradan Gizlilik=> Arkaplan Uygulamaları yolunu izliyoruz. 

Buradaki kullanmadığımız bütün uygulamaları pasifleştiriyoruz.

Bu yöntemleri harfiyen yerine getirdiğinizde %100 disk kullanım sorunu ortadan kalkacaktır. Eğer bir sorun yaşarsanız size bir yorum kadar uzaktayım.

Seda Pilav

Bir insan.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı