Swap Bellek Nedir ? Ne İşe Yarar ?

?  sorusunuÖzet olarak açıklamak gerekirse swap bellek yani takas alanı dediğimiz olay ramlerinizin en üst düzeye ulaştığı / zorlandığı durumlarda devreye sokabileceğimiz bir ihtiyaçtır.Swap alanı etkinleştirdiğinizde disklerinizde belirli bir bölüm oluşturulur ve ramdeki işlemi az da olsa hafifletmek için diskler görev üstlenirler.Tabiki ramler kadar hızlı işlem yapamayan disklerden çok fazla verim beklemek doğru olmaz.Hatta performans düşüklüğüne bile sebebiyet verebilirsiniz.Zaten bu işlemin amacı ramleriniz yetersiz kaldığında olumsuz bir durumla karşılaşmamanız için aktif etmektir.

Örneğin,

4 GB ram sunucunuzda  %40-%50 civarında ram kullanımı yapılıyorsa ve bu değer size fazla geliyorsa swap aktifleştirmenizin size bir yararı olmayacaktır.Çünkü aktifleştirirseniz diskte ramlerin görevini üstlenip performansa dahil olacakları için performansta düşüs yaşayabilirsiniz.Unutmayın ki belleklerin okuma yazma oranı disklere göre kat kat daha fazladır.

Ancak 4 GB ram sunucunuzda  %70-%100 arası bir bellek kullanımı mevcutsa swap bellek / takas alanı oluşturabilirsiniz.

*Swap = Acil durumlarda ihtiyaç , Performans düşüklüğü , Bellek görevi.

Sonraki yazılarımızda beraber olmak dileğiyle…

Hoşçakalın =)

Bir önceki yazımız olan Start Menu 8 başlıklı makalemizde Başlat Menüsü, Başlat Menüsü Nasıl Eklenir ve Başlat Menüsü Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir